161-180 www.aukcnidum.cz

 132. AUKCE OSTRAVA 20.12.2020___NEDĚLE__11 hod

161 162 163 164 165
166 167 168 169 170
171 172 173 174 175
176 177 178 179 180

161

Schindler R.

"Vzpomínka na Tahiti"

olej na sololitu, signováno vpravo dole SCHINDLER R, datováno 1974

41,5 x 33,5 (44,5 x 36,5) cm

4 500 Kč

Tato práce se řadí mezi naivní - insitní umění

TOP 161-180

162

neurčeno

"Hutiské bodláky"

olej na sololitu, signováno vpravo dole, nepřečteno, datováno 1978, vzadu štítek s údaji ukazujícími na vztah autora k Hutisku, Soláni a Rožnovu pod Radhoštěm.

67,5 x 41 (83,5 x 57) cm

1 800 Kč

TOP 161-180

163

Thiele Arthur

"Ženy v plavkách na dece na pláži v důvěrném rozhovoru"

mistrovský akvarel, signováno vpravo dole monogramem AT, kolem roku 1930, humorná kresba, bravurně zvládnutá figurální tématika.

17,3 x 26,9 cm

10 000 Kč

Thiele Arthur (1860-1936)

Carl Robert Arthur Thiele

Německý malíř, akvarelista, kreslíř, ilustrátor. Jeho práce byly vydávány na pohlednicích, obsah kresby často zvýrazňovala personifikovaná zvířata - kočky, psi, zajíci a další. Aby své práce odlišil od prací německého krajináře Arthura Thieleho (1841–1919), začal připojovat za podpis zkratku "Lpzg" (Leipzig).

(2.11.1860 Lipsko - 18.6.1936 Lipsko)

TOP 161-180

164

Thiele Arthur

"Pán při těle se svými múzami na břehu moře - Léčba mládím"

mistrovský akvarel, signováno vpravo dole ARTHUR THIELE Lpzg, humorná kresba.

17 x 26,4 cm

10 000 Kč

Thiele Arthur (1860-1936)

Carl Robert Arthur Thiele

TOP 161-180

165

Thiele Arthur

"Když dojde argumentace - Domácí štěstí"

17,3 x 26,7 cm

10 000 Kč

Thiele Arthur (1860-1936)

Carl Robert Arthur Thiele

TOP 161-180

166

Bušek Konstantin

"Svatý Václav na koni s nápisem Svatý Václave oroduj za nás"

barevná kresba tuší kolorovaná akvarelem a pastelem, bronzový štítek se jménem autora, původní luxusní rám dělaný právě pro tento obraz, ve spodní části obrazu - pod koněm, plíseň způsobená vodou

54 x 40 (58,5 x 44) cm

2 000 Kč

Vyvolávací cena odpovídá stavu obrazu

Bušek Konstantin (1861-1938)

TOP 161-180

167

"Světský betlém"

podmalba na skle znázorňující betlém - matku s dítětem v zidealizovaném pojetí, obecenstvo kolem Ježíška tvoří místo lidí zvířata a ptáci, první polovina minulého století

22,8 x 26,8 cm

4 500 Kč

TOP 161-180

168

Král Jaroslav

"Muž se sekerou"

mistrovská kresba tuší, signováno dole KRÁL, datováno 1933, rámováno, zaskleno.

Ve výřezu 40 x 28 (61 x 46) cm

6 500 Kč

Král Jaroslav (1883-1942)

Malíř, studia na UMPRUM v Praze u Preislera, Suchardy a na AVU u Hynaise, skvělý moderní, mimořádně ceněný český malíř první poloviny 20. století, jeden z čelních představitelů české kubistické školy, řada monografií, široké zastoupení v Národní galerii Praha.

(5.12.1883 Malešov - 22.3.1942 koncentrační tábor Osvětim, Polsko)

TOP 161-180

169

Veris - Zamazal Jaroslav

"Elegantní černovláska s obnaženým poprsím"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole J VERIS, nedatováno, mistrovská práce výborného malíře, ručně řezaný rám, obrazu by prospělo odborné vyčištění.

61 x 50 (75 x 65) cm

15 000 Kč

Veris - Zamazal Jaroslav (1900-1983)

Veris Jaroslav

Malíř, sochař, scénograf, ilustrátor, rodným jménem Zamazal, studium na pražské akademii u Preislera, Nechleby, dále studia ve Vídni a Paříži, pracoval v dílnách v Louvru, tvořil dlouho v Paříži, často maloval v Posázaví, patřil mezi nejlepší evropské malíře období ART DECO, zastoupen v Národní galerii Praha a dalších evropských galeriích, během druhé světové války byl vězněn v koncentračním táboře.

(10.7.1900 Vsetín - 28.10.1983 Praha)

TOP 161-180

170

Bím Tomáš

"Výjimečně to nemaloval Ringo"

barevná litografie, signováno, datováno 1993, číslováno 148/160

18 x 12,3 (32 x 24) cm

2 000 Kč

Bím Tomáš (1946-)

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, bibliofil, vytvářel plakáty, vyučen tiskařem, absolvoval soukromá studia, člen ČFVU, SČUG Hollar, zastoupen v Národní galerii, VČG Pardubice, sbírka ex libris Chrudim, Rijksmuseum Meermanno Haag, Tennis museum Gasper Oberhausen a jinde, ilustroval asi 30 knih, řada výstav doma a v zahraničí.

(nar. 12.11.1946 Praha)

TOP 161-180

171

Kotrba Emil

"Sever proti jihu"

kolorovaná grafika, tři skvělé listy, všechny znázorňují občanskou válku, signovány E.K. resp. EMIL KOTRBA

23 x 14,5, 23 x 14 a 23 x 14 cm

1 200 Kč

Kotrba Emil (1912-1983)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na ŠUŘ v Brně u Dillingera a na pražské akademii v grafické speciálce u profesora T.F. Šimona, známý v Evropě jako vynikající malíř, grafik a kreslíř koní a námětů z dostihového prostředí.

(22.2.1912 Znojmo - 21.2.1983 Praha)

TOP 161-180

172

Bouda Cyril

"Rozhovor na plachetnici"

barevná litografie, vlevo dole v desce signováno monogramem CB.

26 x 18,5 cm

1 400 Kč

Bouda Cyril (1901-1984)

Malíř, kreslíř, grafik a ilustrátor, žák Kysely a Švabinského, v letech 1929-1935 působil jako asistent na AVU Praha, později jako profesor na ČVUT Praha a PF UK Praha, byl asistentem světově proslulého kreslíře a grafika F. T. ŠIMONA, ilustroval cca 675 knih, namaloval 344 olejů, více než 1000 grafických listů atd., člen Hollaru, Umělecké Besedy a dalších, zastoupen v NG Praha. Podle Boudových návrhů bylo vydáno 52 poštovních známek.

(14. 11. 1901 Kladno - 29. 8. 1984 Praha)

TOP 161-180

173

Bouda Cyril

"Malíř maluje na trhu krásnou zelinářku"

barevná litografie, signum nenalezeno.

26 x 18,5 cm

1 400 Kč

Práce ukazuje na velké mistrovství malíře, skvělá kompozice

Bouda Cyril (1901-1984)

TOP 161-180

174

Bouda Cyril

"V cirkuse za oponou"

barevná litografie, vpravo dole signováno tužkou C. BOUDA a monogramem CB v desce.

25 x 19 cm

1 400 Kč

Bouda Cyril (1901-1984)

TOP 161-180

175

Koudelka Josef

"Krojovaný mladý pár v letní krajině"

kresba barevnými pastelkami, signováno, nedatováno

57,5 x 31 (76,5 x 46,5) cm

1 200 Kč

Práce skvělého malíře krajináře i figuralisty

Koudelka Josef (1877-1960)

Malíř, absolvent pražské akademie u Pirnera, Brožíka a Schwaigera, studijní pobyty v Lublani a Itálii, po návratu pracoval převážně na Horňácku spolu s Františkem Uprkou, člen SVU Mánes, řada výstav a zastoupení v galeriích, včetně galerie Národní, patřil vedle Úprky a Frolky k předním folklórním malířům, byl rovněž jeden z nejprodávanějších malířů postav ze Slovácka již za svého života.

(4.2.1877 Klobouky u Brna - 28.10.1960 Praha)

TOP 161-180

176

Švabinský Max

"Ukřižování"

grafický list, signováno tužkou, datováno v desce 1958

18 x 22 (36,5 x 38,5) cm

2 000 Kč

Švabinský Max (1873-1962)

Švabinský Maxmilian

Kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor a rektor na AVU v Praze, člen SVU Mánes, SVUM, zakládající člen SČUG Hollar, člen vídeňského Hagenbundu a Société nationale des Beaux-Arts v Paříži. Od roku 1923 rytíř Řádu čestné legie. Navrhoval také bankovky, poštovní známky, vitráže, gobelíny. Autor portrétů, krajinomaleb, erotických scén, plakátů, ex libris.

(17.9.1873 Kroměříž - 10.2.1962 Praha)

TOP 161-180

177

Bajgar Jindřich

"Industriální Ostrava"

barevný linoryt, signováno, datováno 1976, číslováno 32/200

32,5 x 55,5 (45,5 x 67,5) cm

1 200 Kč

Papír byl v minulosti varhánkovitě poskládaný

Bajgar Jindřich (1913-1991)

akademický malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, narozen v Klimkovicích, studoval na Vysoké škole architektury v Praze u profesora Blažíčka, C. Boudy a J. Sejpka, pedagogicky působil v Krnově, potom v letech 1963–1978 na tehdejší Pedagogické fakultě v Ostravě

Výstava „Hudební a přírodní motivy v tvorbě akademického malíře Jindřicha Bajgara“ k 100. výročí jeho narození, Kabinet hudební historie, Etnologický ústav Akademie věd ČR, Praha, květen – červen 2013

(13. 7. 1913 Klimkovice-10. 9. 1991 Praha)

TOP 161-180

178

Chmiel Roman

"Očekávání"

lept s akvatintou, signováno, datováno, číslováno 14/30, vzadu štítek z Díla s razítkem ČFVU

38,5 x 55 47,5 x 65 (53 x 71) cm

900 Kč

TOP 161-180

179

Kroča Antonín

"Bohatá kytice"

olej na sololitu, signováno, datováno 29.6.2004

61 x 36,5 (65 x 41) cm

8 000 Kč

Kroča Antonín (1947-)

Malíř, studia na SUPŠ v Uherském Hradišti u Karla Hofmana, Jana Blažka, dále na AVU v Praze u profesorů Smetany a Johna, člen SVU Mánes, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie Praha.

(21.10.1947 Dolní Sklenov, Hukvaldy, okr. Frýdek-Místek)

TOP 161-180

180

Kroča Antonín

"Portrét"

olej na sololitu, signováno, datováno 7.10.1999, vlevo dole text STARÁ KRÁČA

61 x 36 (67,5 x 42) cm

5 500 Kč

Kroča Antonín (1947-)

TOP 161-180