141-160

www.aukcnidum.cz

 131. AUKCE OSTRAVA - 28.6.2020

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU KATALOGY TEXT - PDF PRODEJ NA AUKCI
141 142 143 144 145
146 147 148 149 150
151 152 153 154 155
156 157 158 159 160

141

Šaloun Ladislav

Figurální kalamář "Ďábel s velkou nádobou"

keramika barevně glazovaná, nádobka na inkoust z cínu, značeno vtlačeně RAKO, vpředu vlevo dole, výroba Rakovník, první polovina minulého století. Dle návrhu Ladislava Šalouna. Na víčku a na uchu drobné oklepy.

23,5 x 24 x 26 cm

1 500 Kč

Kalamář je vyobrazen v publikaci Jiří Hořava, Graniton, Umělecká a užitková keramika 1907-1928, vydání 2017. Autor píše, že plastiku "Kalamář s čertem" podle návrhu Ladislava Šalouna vyráběl GRANITON i RAKO. Podstava u kalamáře z Granitonu je vyšší o 2 cm. (Podstava kalamáře z publikace má tři stupně, kalamář z RAKO má jen dva stupně.)

Šaloun Ladislav (1870-1946)

Sochař, pedagog, výtvarný publicista. Studoval v kreslířské škole profesora Reyniera, později soukromě u Tomáše Seidana a Bohuslava Schnircha. Věnoval se monumentální i komorní plastice, známý je jeho pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Podílel se na výzdobě architektury, vytvářel návrhy pro průmysl.

(1. 8. 1870 Praha - 18. 10. 1946 Praha)

131. aukce Ostrava TOP 141-160

142

Nástolec malý

sklo mléčné, lisované, na patce při okraji irisované, zdobené plastickým geometrickým dekorem, konec 19. století.

Výška 10 cm, průměr 12,5 cm

450 Kč

143

Dóza - nádoba na máslo

porcelán bíle glazovaný, na víčku po obvodu barevný tištěný dekor stylizovaných květin a motýlka v modrých medailoncích, vespod zelená tištěná značka MZ AUSTRIA, Stará Role, vtlačené číslo 1300, počátek minulého století.

Výška 8,5 cm, průměr 17 cm

500 Kč

144

Hummel Maria Innocentia

Plastika "Děvčátko s košíkem a kuřátky"

keramika barevně glazovaná, kruhový podstavec, shora na podstavci vtlačeně M. I. HUMMEL, zespodu vtlačená a modře tištěná široká koruna nad WG - tzv. kus double crown, značka WILLIAM GOEBEL, vtlačeně 57, období 1935 - 1950. První humlovka byla vyrobena v roce 1935. Nabízená soška je tedy z prvního, nejstaršího období humlovek.

Výška 11 cm

2 900 Kč

Hummel Maria Innocentia (1909-1946)

Německá řádová sestra a malířka, autorka kreseb, podle nichž se vyráběly figurky značené M.I.Hummel u firmy PORZELLANFABRIK Oeslau u. Wilhelmsfeld, Německo. Studovala na Akademie der Bildenden Künste München. Po ukončení studia vstoupila do františkánského kláštera. Zde vznikaly její obrázky charakteristických dětských postaviček, které zařadila firma William Goebel do svého výrobního programu a které jsou v různých obměnách vyráběny dodnes.

(21.5.1909 Massing, Německo - 6.11.1946 Bad Saulgau, Německo)

145

Velké masivní pečetítko

bronz, minulé století. Kruhová razící plocha umělecky zpracovaná, držadlo provedené ve tvaru sovy stojící na kouli, na tělě sovy patrné drážky pro položení prstů.

Výška 13 cm

1 500 Kč

146

Sada šesti sklenic MOSER, design Culbuto

sklo alexandritové broušené, nálepka firmy Moser, návrh asi R. Eschler, 1935, výr. číslo 16 520 (nepřihlášená varianta č.26 používaná u příležitosti 100. výročí založení firmy). Připojeno přání novomanželům od rodiny Moserů LP 8.V.1957. Původní etue.

Výška 4,5 cm

1 900 Kč

147

Váza s poklopem, patkou a postranními uchy, AMPHORA Riessner, Stellmacher a Kessel

porcelán barevně glazovaný a zlacený, po obvodu geometrický a rostlinný reliéf. Malovaný dekor je doplněný bílými plastickými květy a zlatými muškami. Značeno vtlačeně AMPHORA AUSTRIA 2088 45 a koruna, počátek 20. století.

Výška cca 33 cm

2 500 Kč

148

Kopecký František

Plastika "Čtenářka - selka sedící na truhle s otevřenou modlitební knížkou"

keramika barevně glazovaná, neznačená, vzadu na podstavci tlačeně 119. Bechyně, návrh z roku 1910, autor František Kopecký. Oklep na jednom rohu truhly. Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, str. 37, práce školních dílen.

15 x 15 x 6 cm

2 500 Kč

Kopecký František (1864-1923)

Keramik, pedagog, studoval na K.k. Kunstgewerbeschule des k.k. Österreichischen Museums für Kunst und Industrie ve Vídni. Od roku 1888 až do roku 1923 - celých 35 let - působil na C. k. odborné škole keramické v Bechyni. Stál u zrodu Výrobního družstva keramického v Bechyni, byl členem první dozorčí rady. 14. 2. 1904 se v Bechyni konala první řádná valná hromada. Uměleckým rádcem družstva byl zvolen profesor František Kopecký. Tuto funkci zastával do roku 1909.

149

Petr Karel

Hodiny stolní v keramické schránce "Odpočívající dívka s čepákem"

keramika glazovaná, vespod vtlačená značka BECHYNĚ, model 491, ciferník zinkový, reliéfní římské číslice a květy okolo středu, první polovina minulého století. Hodiny nefunkční. Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, str. 251

43 x 32 x 18 cm

1 800 Kč

Dle knihy Keramika z Bechyně od Jiřího Hořavy je autorství stanovené na základě analogie s modelem 163, jehož autorem je Karel Petr.

Petr Karel (1881-1914)

Sochař, pedagog, keramik, studia na C. k. odborné škole keramické v Bechyni a na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Stanislava Suchardy.

(29.12.1881 Horní Radouň, Jindřichův Hradec - 9.1914 řeka Dvina, Srbsko)

150

Wurzel Ludvík

Plastika "Dědeček chůvou"

keramika barevně glazovaná a zlacená, značeno vtlačeně BECHYNĚ model 415, navrhl Ludvík Wurzel, počátek minulého století. Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, str. 37.

38 x 27 x 21 cm

2 900 Kč

Soška je uvedena v seznamu vybraných autorových prací v Tomanově Novém slovníku československých výtvarných umělců.

Wurzel Ludvík (1865-1913)

Pedagog, sochař, pocházel z rodiny kamenického mistra Franze Wurzela. Studoval na pražské akademii u Josefa Václava Myslbeka. Od roku 1898 působil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.

(24. 1. 1865 Praha - 25. 11. 1913 Praha)

151

Velký nástěnný talíř

keramika barevně glazovaná, v centrální čísti zdobena plastickým motivem květů a listů růže, neznačeno, první polovina minulého století. Při okraji několik oklepů, místy drobné oděrky glazury.

Průměr 36 cm

1 200 Kč

152

Kostka Ferdiš

Džbán s nápisem S.P. MARIA O.Z.N (Sv. Panno Maria oroduj za nás)

keramika bíle glazovaná, zdobená barevnou malbou poprsí P. Marie a stylizovaným květinovým dekorem, pod uchem signováno a značeno FK ST - FERDIŠ KOSTKA, STUPAVA, první polovina minulého století. Dva oklepy při dolním okraji.

Výška 19 cm

6 800 Kč

Kostka Ferdiš (1878-1951)

Lidový keramik, působil ve Stupavě u Bratislavy, zastoupen v řadě našich i světových muzeí, výstavy např. 1895 - Paříž, 1897 - Brusel, Budapešť, 1926, 1937 - Paříž, 1954 - Moskva, Budapešť, Varšava, mimořádný úspěch zaznamenal na pražské výstavě dekorativního umění v roce 1926, národní umělec.

(14.10.1878 Stupava, Malacky - 28.7.1951 Bratislava)

153

Čepák se dvěma prstenci na hrdle

keramika glazovaná v barvě slonové kosti, na těle žlutá figura běžícího jelínka a stylizované barevné tulipány, značeno na uchu písmenem R, první polovina minulého století. Drobné oklepy při dolním okraji, na uchu schází kousek glazury.

Výška 15 cm

1 500 Kč

154

keramika glazovaná v barvě slonové kosti, na těle hnědá figura běžícího jelínka a stylizované barevné květiny, značeno na uchu písmenem S, první polovina minulého století. Oklepy při dolním a horním okraji.

Výška 14 cm

1 500 Kč

155

Krajáč

keramika bíle glazovaná, zdobená po celé obvodové ploše modrým dekorem, neznačeno, první polovina minulého století. Drobné oklepy při horním a dolním okraji, schází téměř neznatelný kousek glazury.

Výška 12,5, průměr 15,5 cm

550 Kč

156

Korbel s cínovým víčkem a s reliéfem anděla s knihou

kamenina barevně glazovaná, zdobeno stylizovanými rostlinnými ornamenty, po stranách německý text, ve víčku žlutá skleněná broušená půlčočka. Značeno vtlačeně J.L.K a 757 (Jacob Leopold Knoedgen, Ransbach). Polovina minulého století.

Výška 25,5 cm, objem uveden 0,5 l

1 200 Kč

Verš "Wo man singt, da lass Dich ruhig nieder, böse Menschen haben keine Lieder“ je připisován německému spisovateli a básníkovi Johannu Gottfriedovi Seume (29.1.1763 Poserna, Kursachsen - 13.6.1810 Teplice, Čechy)

157

Korbel s vysokým víčkem a průsvitkou ve dně

porcelán, barevný dekor dvojice v dobovém šatu, německý text, Geschützt, tisk a domalba, cínové víčko zdobené jemným plastickým rostlinným dekorem, průsvitka s motivem dvojice na louce. Konec 19. století. Ve dně prasklina.

Výška 22,5 cm, objem 1/2 l

1 800 Kč

158

Ozdobný talířek

porcelán, široký pás po obvodu prořezávaný, bíle glazovaný a plasticky zdobený motivem hroznů a listů vinné révy, kontury zlacené, uprostřed glazura v barvě bordó. Značeno tištěnou značkou PIRKENHAMMER, kolem poloviny minulého století.

Průměr 19,5 cm

250 Kč

159

Nástolec se dvěma uchy

kombinace kovové kompozice a hnědého skla, nožka s kruhovou patkou plasticky zdobená stylizovaným rostlinným dekorem, sklo broušené květinovým vzorem a obloučkovým okrajem, ucha dekorovaná postavičkami veverek, konec 19. století.

Výška 23,5 cm, průměr 21 cm

2 500 Kč

160

Velká váza se dvěma uchy

majolika barevně glazovaná, po celém obvodu bohatě plasticky zdobená motivem kosatců, značeno vtlačenými čísly 3, 6456 a rukou psaným 104, konec 19. století.

Výška cca 47 cm

4 500 Kč