101-120

www.aukcnidum.cz

 131. AUKCE OSTRAVA - 28.6.2020

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU KATALOGY TEXT - PDF PRODEJ NA AUKCI
101 102 103 104 105
106 107 108 109 110
111 112 113 114 115
116 117 118 119 120

101

Stereoskopické kukátko a soubor fotografií

lakované dřevo a mosaz, značeno DÉPOSÉ BELLIENI NANCY, velmi neobvyklé provedení. Slouží k prohlížení stereoskopických fotografií. Původní papírová etue vyložena plyšem tyrkysové barvy. Jeden okulár prasklý, jinak velmi dobrý stav.

Kukátko, výška 12 cm, délka 26 cm, hloubka 19,5 cm,

fotografie 9 x 17,5 cm

3 900 Kč

Ke kukátku je přiloženo 113 stereo snímků - města, příroda, dále i 14 kusů stereoskopických erotických fotografií. Fotografie jsou profesionálně značené.

Fotografie věhlasných fotografů v tomto stavu jsou rovněž předmětem sbírání a tvoří 80% vyvolávací ceny.

Z hlediska pokroku se jedná o první 3D SYSTÉM.

131. aukce Ostrava TOP 101-120

102

Švabinský Max

Symboly upálení Jana z Husi

mosazná stříbřená leptaná deska, v horní části: Jan Hus na hranici, symbol státnosti - český lev, nespokojení povstalci - husité, v dolní části: profil českého krále Jiříka z Poděbrad, Jan Amos Komenský, Jan Žižka v bitvě, v černém lakovaném rámečku.

19,5 x 14,5 (25,5 x 21) cm

600 Kč

Švabinský Max (1873-1962)

Švabinský Maxmilian

Kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor a rektor na AVU v Praze, člen SVU Mánes, SVUM, zakládající člen SČUG Hollar, člen vídeňského Hagenbundu a Société nationale des Beaux-Arts v Paříži. Od roku 1923 rytíř Řádu čestné legie. Navrhoval také bankovky, poštovní známky, vitráže, gobelíny. Autor portrétů, krajinomaleb, erotických scén, plakátů, ex libris.

(17.9.1873 Kroměříž - 10.2.1962 Praha)

103

Album na fotografie s kovovou stříbřenou ozdobou a štítem pro monogram

vrchní a spodní deska tlačená kůže s plastickým secesním rostlinným a květinovým dekorem. Nese stopy častého používání, vazba na hřbetě není pevná, původní zlacené okraje setřelé, přesto se jedná o sběratelský a funkční kus

27,5 x 21,5 cm

550 Kč

Figurální kovovou ozdobu na vrchní straně tvoří dva andílci nad štítem, okolo dubové listy a květy.

Původně luxusní provedení.

104

Figurální rámeček na fotografie

bílá mosaz, v přední části rámku plastické zdobení - dva andílci, motýl, hlemýžď, kytička květin, značeno FRIEDLAND. Konec 19. století, luxusní, unikátní provedení.

24,5 x 20,5 cm, šířka rámku 4 cm, otvor pro fotografie 13 x 9 cm

3 500 Kč

105

Luxusní likérová souprava

sklo v barvě sytého jantaru, karafa i odlivky broušeny do vertikálních plošek tvořících osmistěn, karafa asymetrická - různý sklon stěn. Umělecká práce z období první republiky, drobný oklep.

V sestavě:

karafa se zabrušovanou zátkou, výška 23 cm,

6x odlivka, výška 6 cm

600 Kč

Souprava dokazuje umění českých sklářů v období první republiky.

106

Lampa stolní

kovová, secesní provedení, stínítko mléčné sklo.

Výška 27 cm, podstava 14 x 8 cm

900 Kč

Kovový korpus je stejný jako u položky č. 107, stínítka jsou tvarově různá

Nutná revize elektroinstalace

107

Lampa stolní

900 Kč

Kovový korpus je stejný jako u položky č. 106, stínítka jsou ale tvarově různá

Nutná revize elektroinstalace

108

Famíra Emanuel

Velká plastika "Stojící ženský akt s taškou za zády"

patinovaná sádra, zespodu nalepen papírový štítek se jménem autora a datací 1943, kvalitní práce.

Výška 105,5 cm

19 000 Kč

Famíra Emanuel (1900-1970)

Malíř, sochař, loutkář, pedagog, scénograf, tanečník, ve všech oborech tvorby samouk, všestranně múzicky nadaný, vyučený nožíř. Mimo jiné sólista a šéf baletu Národního divadla Praha, ředitel Střední odborné školy výtvarné v Praze.

(15. 11. 1900 Hlinsko, Chrudim - 6. 1. 1970 Praha)

109

Babíček Jiří

Plastika "Tkalkyně"

mistrovský galerijní bronz, signováno vzadu na plintě J BABÍČEK, mimořádně kvalitní sochařská práce z roku 1966.

Výška 64 cm

35 000 Kč

Fotografie nabízené sochy je zařazena ve výběru prací na autorově webové stránce https://babicekjiri.mypage.cz/

Babíček Jiří (*1930)

Sochař, historik umění, člen Českého fondu výtvarných umění (ČFVU), Skupiny Kontrast. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v sochařském ateliéru profesora Jana Laudy. Deset let působil na Ostravsku. Počátkem sedmdesátých let se vrátil do Středních Čech, Vestec u Prahy. Pracoval s kamenem, betonem, sádrou, bronzem, laminátem. Práce na papíře - přípravné kresby - perem, tužkou, propiskou zahrnují i původní návrhy nerealizovaných prací. Vytvořil řadu děl pro veřejné prostory, mnoho z nich se však nedochovalo. V roce 1962 vyhrál s návrhem sochy Smrt sochařskou soutěž na plastiku pro hřbitov na Slezské Ostravě. V roce 1999 byla odstraněna a vrátila se do autorovy zahrady ve Vestci. Pozůstatky reliéfu "Střelci / Boj v kosmu", dílo provedené v betonu v letech 1966-67, jsou údajně uskladněny na zahradě GVUO. Dílo bylo umístěné na budově bývalého TUZEXU, odstraněné v roce 1999.

(Zdroje: https://www.idnes.cz/kultura/vytvarne-umeni/stari-mistri-sochar-jiri-babicek-plastiky.A161114_140936_vytvarne-umeni_jb, http://www.ostravskesochy.cz/autor/184-Jiri-Babicek)

(nar. 24. 4. 1930 Šardice, Hodonín)

110

Lorenc Klement

Plastika "Žena s motykou a košíkem brambor"

sochařská hmota patinovaná, signováno, kolem roku 1940, drobné oklepy, mistrovská sochařská práce.

Výška 50 cm

2 500 Kč

Alegorie úrody.

Lorenc Klement (1911-1983)

Sochař, studoval u J. Drahoňovského na UMPRUM v Praze, vystavoval se spolkem Praha a spolkem Purkyně. Tvořil portréty a figurální plastiky.

(24. 9. 1911 Praha - 1983)

111

Pokorný Karel

Plastika "Žena s dítětem a květinou"

sochařská hmota patinovaná, originální práce, signováno vpředu při dolním okraji POKORNÝ (Karel). Mistrovská sochařská práce, vrcholné ART DECO.

Výška 27 cm

4 500 Kč

Pokorný Karel (1891-1962)

Sochař, pedagog, studoval na UMPRUM v Praze u Josefa Drahoňovského a na AVU v Praze u Josefa Myslbeka. Působil na ČVUT, kde učil modelování, profesor na AVU, člen SVU Mánes. Zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie v Praze.

(18. 1. 1891 Pavlice, Znojmo - 14. 2. 1962 Praha)

112

Handzel Augustin

Plastika "Horník s kahanem"

sochařská hmota, signováno AUG. HANDZEL, datováno 1942, mimořádně kvalitní sochařská práce. Autorovi se podařilo vyjádřit obrovskou sílu postavy.

Výška 32,5 cm

7 000 Kč

Autor je stále nedoceněn, podle našeho názoru patří mezi nejlepší sochaře České republiky.

Handzel Augustin (1896-1952)

26.10.1952 Jablunkov

Sochař, studoval v Praze u profesora Drahoňovského, z existenčních důvodů odešel po roce do Vídně, pracoval u firmy Goldscheider, v roce 1920 založil v Ostravě sochařský závod. Pracoval se sádrou, pálenou hlínou, pískovcem, terakotou, bronzem i mramorem. Mezi jeho díla patří reliéfní plastika Pomník Maryčky Magdonové (Staré Hamry, 1933), dva monumentální bronzové reliéfy pro Památník osvobození v Komenského sadech v Ostravě, bronzový reliéfní poloprofil kulturního pracovníka Antonína Vaška (Brno, Rooseveltova ulice, 1947). Plastiky Rodina, Hojnost, Obchod, Průmysl z let 1921-1928 jsou na budově bývalé Union banky v Ostravě, kamenné sochy Horníci a Koksaři z roku 1926 na průčelí Paláce ELEKTRA v Ostravě. Soudíme, že patří k nejlepším sochařům období ART DECO u nás i ve světě.

(7.6.1886 Moravská Ostrava - 26.10.1952 Moravská Ostrava (? Jablunkov))

113

Handzel Augustin

Plastika "Harmonikář"

natřená tvrzená sochařská hmota, signováno shora na plintě AUG. HANDZEL, datováno 1930.

Výška 40 cm, základna 25,5 x 20 cm

45 000 Kč

Pro potvrzení našeho názoru o výborném sochaři jakým je Handzel, zařazujeme do aukce jednu z jeho nejlepších sochařských prací nejen české provenience, ale jedno z nejlepších děl evropského, ba světového sochařství v období ART DECO

Handzel Augustin (1896-1952)

26.10.1952 Jablunkov

114

Lampa stolní ve tvaru mužské postavy

sochařská tvrzená hmota patinovaná na zlacený bronz, dřevěný kruhový podstavec, nahoře dřevěný nástavec. Provedení ve stylu gotických nosičů, nesignováno, nedatováno, kolem poloviny minulého století.

Výška 47 cm, výška mužské postavy 26 cm

7 000 Kč

Nutná revize elektroinstalace

115

Špaček Kamil

Plastika "Abstraktní figura"

sochařská směs pálená - keramika na nízké kamenné plintě, signováno na spodní části figury monogramem ŠK, sběratelský kus.

Výška 25 cm

6 500 Kč

Špaček Kamil (*1946)

Malíř, grafik, sochař, studium výtvarné propagace na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě u Jindřicha Otipky. Pracuje se dřevem, hlínou, lehce tavitelnými kovy. Člen Unie výtvarných umělců Ostrava a Skupiny Chagall. Na přelomu let 2011/2012 vystavoval spolu s Bedřichem Pěknicou ve Slezskoostravské galerii pod názvem "Variace v malbě a dřevěné plastice".

(nar. 18. 2. 1946)

116

Gause Josef Arnošt

Plastika "Stojící hudebník při hře na basu"

sochařská hmota patinovaná na bronz, signováno na plintě J.A. GAUSE, nedatováno, ateliérová práce, kolem roku 1935.

Výška 28 cm

2 500 Kč

Gause Josef Arnošt (1910-1989)

Sochař, restaurátor, studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Otakara Španiela.

(1910 Split, Chorvatsko - 1989 Ontario, Kanada)

117

Vašut K.

Závěsný reliéf "Matka s dítětem"

litina patinovaná na bronz, signováno vpravo dole K. VAŠUT, nedatováno.

36 x 25 cm

1 800 Kč

118

Štipl Karel

Kruhový závěsný reliéf "Jan Amos Komenský"

bronz na dřevěné desce, signováno vpravo ŠTIPL, výborná práce kolem roku 1930.

Průměr bronzu 24 cm, dřevěné desky 28 cm

1 900 Kč

Štipl Karel (1889-1972)

Sochař, architekt, sklářský výtvarník, pedagog. Studoval v Praze na České škole technické a na Uměleckoprůmyslové škole u Josefa Drahoňovského a Josipa Plečnika. Pro památník J. A. Komenského v Naardenu vytvořil mříže v kapli a prvorepublikový státní znak s nápisem "Pravda vítězí", 1937.

(21. 1. 1889 Praha - 22. 8. 1972 Praha)

119

Busta muže

železo, vzadu značeno azbukou, ochrannou značkou carským portrétem s nečitelným nápisem.

Výška 29 cm

6 000 Kč

120

Dubiel Josef

Plastika "Autoportrét"

vytesáno z kamene - hadce (serpentinitu), signováno na plintě monogramem JD v L, nedatováno.

Výška 42 cm, základna 22 x 12,5 x 7 cm

4 500 Kč

Dubiel Josef (*1951)

Dubiel Josef von Lerach (LeRach)

Vytváří vlastní pohled na díla předních českých a světových malířů (Egon Schiele, Amedeo Modigliani, Vincent van Gogh či Josef Čapek). Je autorem knižních publikací Starožitníkova zpověď, Odsun Němců v dobytčáku ze Žulové do Furth in Walde, Čas vzpomínek a humoru ve Slezsku, Děvky, děvčata a děvenky, Jeseníky vyprávějí a vzpomínají.

(nar. 8. 1. 1951 Michálkovice)