061-080 www.aukcnidum.cz

 1. e-AUKCE

61 62 63 64 65
66 67 68 69 70
71 72 73 74 75
76 77 78 79 80

61

Pohár - váza BRATŘI PODBIROVÉ

sklo hnědé, zvonkovitý tvar, kruhová patka. Celý plášť je pokrytý efektním zlaceným dekorem v podobě pravidelné mřížky. Čechy, Nový Bor (Haida), okolo 1935, ART DECO.

Výška 17 cm, průměr 10,5 cm

6 600 Kč

TOP 061-080

62

Vázička s rozšířeným hrdlem

sklo čiré bezbarvé, po obvodu kulovitého těla svislé modré nálepy, modrý lem na okraji hrdla, na hrdle naznačené fasetování. Čechy, může být Klášterský mlýn, počátek minulého století. U jednoho nálepu výrazný oklep.

Výška 13,5 cm

6 400 Kč

TOP 061-080

63

Mísa s okrajem obloženým modrou sklovinou

sklo bezbarvé, podjímané bílou opalinovou sklovinou - tango sklo. Horní část mísy opřádaná hutně natavenou nití z kontrastní modré skloviny, na spodní části pětice hutnicky natavených modrých terčů. Čechy, první polovina minulého století.

Výška 6,5 cm, průměr cca 26 cm

3 900 Kč

Na trhu s uměním byla mísa nabízena jako artefakt Klášterský Mlýn po 1916, autor Johann Witwe Lötz (1836-1947).

TOP 061-080

64

Vysoká váza na nožce s prstencem a kruhovou patkou

sklo čiré, bezbarvé, vínová lazura, bohatý zlatý rostlinný dekor. Tělo zvonkovitý tvar, spodní část fasetovaná, při horním okraji pás bílého a černého emailu tvořícího stylizovaný květinový ornament. První polovina minulého století.

Výška 31,5 cm

2 800 Kč

TOP 061-080

65

Žardiniéra

majolika barevně glazovaná, po obvodu plasticky zdobená figurálním antickým motivem, tlačená značka EICHWALD, tlačená čísla 7800/5 a rukou psané 2187, první třetina minulého století.

Výška 9,5 cm, délka 20 cm, hloubka 8 cm

900 Kč

TOP 061-080

66

Plastika "Amorek s červenou drapérií"

porcelán bíle glazovaný, barevná ruční malba, značeno modrými zkříženými meči pod polevou, MÍŠEŇ, vtlačeným číslem 58 a vyrytým číslem 1270. Schází špička prstu, cíp drapérie, oklepy lístků, částečně restaurováno.

Výška 13,5 cm

2 900 Kč

TOP 061-080

67

"Žena s květy" - Stolní zrcadlo s odkládací miskou na šperky

porcelán barevně glazovaný, kruhové zrcadlo je usazeno za hlavou dívky stojící na "břehu jezírka" - odkládací misky. Značeno vtlačenými čísly, SECESNÍ provedení.

Výška 37 cm, průměr zrcadlové plochy 18 cm

4 900 Kč

TOP 061-080

68

Znoj Jan

Plastika "Turek z Karlova mostu"

porcelán glazovaný v šedozelené barvě, vespod vtlačeně BROKOFF - ZNOJ a číslo modelu 4275, tištěná speciální značka DP Družstevní práce (PIRKEN HAMMER), na zadní stěně vtlačeně PRAHA, zespodu rukou: Jaroměřice 17/9/1938. Třicátá léta 20. století.

Výška cca 23,5 cm

2 500 Kč

Předlohou pro tuto plastiku byla socha Turka ze sousoší na Karlově mostě "Sv. Jan z Mathy, Felix z Valois a Ivan" z roku 1714, autor Ferdinand Maxmilián Brokoff (1688-1731).

Prodávalo se pravděpodobně jako suvenýr. Publikováno v katalogu Krásná jizba Družstevní podnik.

Znoj Jan (1905-1950)

Sochař, keramik, pedagog, narozen v Boršicích u Kyjova, studoval na Státní odborné škole keramické v Bechyni, dále u Heleny Johnové na UMPRUM v Praze, obor dekorativní keramiky a plastiky a u Eugena Steinhofa na Kunstgewerbeschule ve Vídni, pedagogicky působil mimo jiné na ŠUŘ v Brně, Státní škole pro porcelánový průmysl v Karlových Varech a od roku 1931 na Státní odborné keramické škole v Praze. Pochází z rodiny džbánkařů a keramiků.

(12.3.1905 Boršice, Uherské Hradiště - 24.3.1950 Praha)

TOP 061-080

69

Čajový servis pětiosobní

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, dekor pásy větviček vinné révy s listy a hrozny, zlaté linky. Zelená značka pod polevou DOLNÍ CHODOV, vtlačeně 810 6, tiskem 14038 a Haas & Cžjžek A.S. Prague I. Národní tř. 43. První polovina minulého století.

V sestavě:

1x konvice, výška 15 cm,

1x cukřenka, výška 11 cm,

1x mléčenka, výška 15,5 cm,

5x šálek, výška 5 cm, průměr 9,5 cm,

5x podšálek, průměr 11 cm.

2 500 Kč

Stejný dekor i u položky 70.

TOP 061-080

70

Mocca servis pětiosobní

porcelán glazovaný v barvě slonové kosti, dekor pásy větviček vinné révy s listy a hrozny, zlaté linky. Zelená značka pod polevou DOLNÍ CHODOV, vtlačeně 810, tiskem 14038 a Haas & Cžjžek A.S. Prague I. Národní tř. 43. První polovina minulého století.

V sestavě:

1x konvice, výška 23 cm,

1x mléčenka, výška 8 cm,

5x šálek, výška 4 cm, průměr 7 cm,

5x podšálek, průměr 11 cm.

2 000 Kč

Stejný dekor i u položky 69.

TOP 061-080

71

Šestiosobní souprava čajová/kávová s doplňky

porcelán s perleťovou glazurou, barevný tisk s asijskými figurálními výjevy, zlacení, modrá tištěná značka OSKAR SCHLEGELMILCH, Langewiesen, Německo, značka používaná v letech cca 1950 - 1972.

V sestavě:

1x konvice, výška 24 cm,

1x konvice, výška 17,5 cm,

1x cukřenka, výška 13,5 cm,

6x šálek, výška 6cm,

6x podšálek, průměr 15,5 cm,

1x trojúhelníkový popelník na tři cigarety 14 x 14 x 14 cm,

1x obdélníková dóza s víkem 5,5 x 10,5 x 8 cm

1 900 Kč

TOP 061-080

72

Mléčenka a cukřenka

porcelán v barvě slonové kosti, opláštění vybíjeným plechem, na konvici značeno WMF - Württembergische Metallwarenfabrik a 0,25 l, dno cukřenky překryto starým papírovým štítkem s německým textem, Německo.

Výška mléčenky 7,5 cm, výška cukřenky 6 cm, průměr 9,5 cm

500 Kč

TOP 061-080

73

Upomínkový džbán k 60. výročí vlády britské královny Viktorie

keramika glazovaná v hnědých odstínech, dva oválné portrétní reliéfy královny Viktorie, nápisy, jemný květinový dekor, vespod vtlačeně DOULTON LAMBETH ENGLAND | 7469 | SOO.

Výška džbánu 16,5 cm

1 500 Kč

Na hrdle latinský nápis "Dei Gratia - Victoria - Queen & Empress 1837 - 1897", na těle anglický nápis "She Wrought Her People Lasting Good".

TOP 061-080

74

Skříňka - šperkovnice

černě lakované dřevo, mosazné aplikace, malý visací zámek, klíček přiložen. V uměleckém ztvárnění je patrná inspirace Asií. Počátek minulého století.

19,5 x 14,5 x 7,5 cm

900 Kč

TOP 061-080

75

Mísa Elsa, Kriemhild, Isolde, Brunhild, Penta, Venus

sklo čiré, bezbarvé, po obvodu šest medailonů s barevným emailem ženských portrétů se jmenovkami, doplněno ruční malbou růžiček s lístky a zlacením, druhá polovina 19. století.

Výška 4,5 cm, průměr 29 cm

3 600 Kč

Uprostřed malý kruhový otvor. Mísa byla zřejmě součástí nástolce.

TOP 061-080

76

Dvojice váz se zvlněným přehrnutým okrajem

sklo opakní bílé, kruhová patka, zúžené hrdlo, na těle barevná ruční malba rostlinného dekoru, přelom 19/20. století.

Výška 21 cm

800 Kč

TOP 061-080

77

Svoboda Jaroslav

Váza

sklo hutní, čiré, bezbarvé a indigové, návrh Jaroslava Svobody z roku 1973 pro Ústředí uměleckých řemesel Praha, sklárna Škrdlovice.

Výška 18 cm

500 Kč

Svoboda Jaroslav (1938-)

Sklářský výtvarník, sochař, pedagog, studoval u B. Nováka, B. Medka, S. Libenského a J. Brychty na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, pracoval v ateliéru broušeného skla Uměleckých řemesel v Praze, vedl sklářskou huť ve Škrdlovicích, od 1990 samostatný sklářský výtvarník ve vlastní huti v Karlově u Škrdlovic, řada výstav a realizací, široký výčet literatury.

(nar. 9.2.1938 Sokoleč, okres Nymburk)

TOP 061-080

78

Svoboda Jaroslav

Miska

Výška 7 cm, průměr 13 cm

700 Kč

Svoboda Jaroslav (1938-)

TOP 061-080

79

Velká broušená mísa

sklo silnostěnné, čiré, bezbarvé, zoubkovaný okraj, hluboký geometrický brus, druhá polovina minulého století. Drobné oklepy při horní vnitřní hraně.

19 x 41 x 20 cm

1 200 Kč

TOP 061-080

80

Džbán na patce, cínové víko, na hrdle cínová montáž

keramika - tzv. Staffordshire Agateware, "pruhy" v barvách modré, bílé a šedé, doplněno zlacením, na víčku zevnitř značeno DIXON & SONS. První polovina 19. století - kolem roku 1840, Anglie, restaurováno.

Výška 29 cm

20 000 Kč

Staffordshire Agateware - doslovný překlad "Staffordshirské achátové nádobí".

James Dixon & Sons - anglická firma založena v roce 1806 v Sheffieldu, v 19. století byla jednou z nejvýznamnějších společností specializujících se na cínové, stříbřené a stříbrné nádobí a doplňky. Značka použitá na nabízeném předmětu je pravděpodobně z let 1835 - 1841.

TOP 061-080