181-200 www.aukcnidum.cz

 109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

181 182 183 184 185
186 187 188 189 190
191

192

193

194 195
196 197 198 199 200

181

Skleník

ořechová dýha, soustružené nožky držící police, zadní strana zrcadlo, kolem poloviny 19. století.

173 x 105 x 41 cm

17 000 Kč

TOP 181-200

182

Velký příborník

světlá dýha s kontrastní intarzií ve spodní části, dále zdobeno medailonky s vyřezávanými postavami žen v antických róbách. Horní část prosklená se zrcadlem a zabudovanými lampami na jednu žárovku.

Výška celkem cca 200 cm, délka cca 245 cm, max. hloubka cca 70 cm

20 000 Kč

Z majetku brněnského Hotelu Slavia, kde bylo umístěno v jejich Salonku, horní deska s intarzií mírně poškozena "mapami" po sklenici a zřejmě rozlité tekutině. Na několika místech menší poškození dýhy. Přes tyto drobné nedostatky velmi reprezentativní a funkční kus. Nutná elektrorevize.

TOP 181-200

183

Tabernákl

trojdílný barokní sekretář - komoda, psací nástavba a zásuvková nástavba. Intarzované dřevo, mosazné ozdobné kování, 1. polovina 18. století.

174 x 114 x 66 cm

66 000 Kč

TOP 181-200

184

Sedací souprava - 4 křesla a lavice

dřevo bohatě vyřezávané a plasticky zdobené rostlinnými dekory a dětskými hlavičkami na opěrkách, souprava v duchu neorenesance, druhá polovina 19. století. Potah je nutno vyměnit - je značně ušpiněn.

V sestavě 4 křesla: 80 x 43 x 43 cm, lavice: 80 x 144 x 43 cm

36 000 Kč

TOP 181-200

185

Klavír Fr. Hájek Wien

vídeňská mechanika, výrobce Fr. Hájek, Wien, model 180, na zakázku firmy Petrof proběhla před cca 10 lety kompletní renovace nástroje včetně renovace akustického elementu, mechaniky i povrchu.

Délka 170 cm, šířka 140 cm, výška 100 cm

150 000 Kč

Nová povrchová úprava korpusu v provedení satén ořech se zlacením, nový lak rezonanční desky a litinového rámu, nový strunový potah včetně ladících kolíků. Mechanika po generální opravě včetně nových kladívek. Klávesy ze slonové kosti, nové vypouzdření. Jedna klávesa po stěhování zřejmě uvolněna, nutno opravit a po přestěhování na nové místo naladit.

TOP 181-200

186

Skládací stolek

dřevo lakované, soustružené, horní deska potažená červeným sametem. Přelom 19./20. století

Výška 72 cm, deska v rozloženém stavu 48 x 69 cm

5 500 Kč

TOP 181-200

187

Přátelská sedací souprava sestávající z odkládacího stolku a dvou židlí

vše celodřevěné, v barvách červené a tmavohnědé až černé, odkládací plocha stolku chráněná sklem, velmi nezvyklý design - sedáky židlí a odkládací plocha stolku jsou ve tvaru kruhové výseče, určitě autorský návrh, neznačeno.

Stolek:

maximální hloubka cca 59 cm, výška cca 56 cm,

židle:

maximální hloubka cca 68 cm, výška sedáku cca 41 cm, max. výška cca 88 cm, maximální šířka cca 65 cm

28 000 Kč

Barevná kombinace červeně a černě (tmavohnědě) zbarveného dřeva je opět velmi aktuální a oblíbená.

Ze sbírky moderního designu. Nepodařilo se zjistit autora, předpokládáme, že se jedná o 70-tá/80-tá léta 20. století.

TOP 181-200

188

Houpací křeslo celodřevěné

dřevo černě lakované, schází jedna boční příčka, menší poškození laku na několika místech. Plně funkční.

114 x 60 x 40 cm

2 500 Kč

TOP 181-200

189

Zdobný stojan na květiny s ochranným krytem na květináč

majolika plasticky a barevně zdobená na vlastním figurálně a ornamentálně tvarovaném stojanu zakončeném trojnožkou, přelom 19./20.stol. Patrné praskliny v majolice, kovové časti na několika místech viditelně strávené.

Výška 112 cm, průměr 29 cm

7 000 Kč

TOP 181-200

190

Figurální lustr z přírodního nepatinovaného dřeva

bohatá řezba. Část závěsu je tvořena postavou chlapce sedícího na kouli a držícího hlavici závěsu nad hlavou. Ve spodní části lustru zakončeném koulí je 7 ramen se 2 žárovkami na každém rameni. Žárovky jsou rozmístěny ve dvou úrovních. Konec 19. století.

Výška cca 96 cm průměr cca 74 cm

6 000 Kč

Nutná revize elektroinstalace, za elektroinstalaci neručíme.

TOP 181-200

191

Šestiplamenný lustr svíčkový

dřevo, bohatá řezba, zlatá polychromie. Lustr sestává z ozdobného závěsu a šesti ramen ve tvaru rozvilin. Na každém rameni je držák na svíčku. Horší stav. Lustr není elektrifikovaný.

Výška samotného lustru 79 cm, průměr cca 66 cm

5 000 Kč

TOP 181-200

192

Lustr pětiplamenný

soustružené dřevo mořené, jemně vyřezávané, stínítka ve tvaru zvonků z mléčného skla. První polovina minulého století. Ramena lustru jsou uvolněná.

Výška cca 72 cm, průměr cca 61,5 cm

2 000 Kč

TOP 181-200

193

Lustr

obecný kov, plastický geometrický dekor - kruhová konstrukce na závěsné tyči, stínítko z mléčného skla.

Výška cca 51 cm

2 500 Kč

TOP 181-200

194

Hůrka Josef (1920-1993)

Stolní lampa s polohovacím širmem

obecný kov, chrom na rameni a stojanu lampičky, žlutý lak na podstavci a širmu. Návrh JOSEF HŮRKA, model 117 2028, vyrobil LIDOKOV, 60. léta 20. stol.

Výška cca 51 cm

2 500 Kč

Hůrka Josef

Průmyslový výtvarník, architekt.

(8.12.1920 Přeštice, Plzeň-jih - 13.8.1993 Praha)

TOP 181-200

195

Hůrka Josef (1920-1993)

Stolní lampa

kov šedě lakovaný, části pochromované. Výškově i směrově nastavitelná. Návrh JOSEF HŮRKA. Značeno NAPAKO typ 851010, 60-70. léta minulého století.

Max. výška 59 cm, průměr stínítka 15 cm, průměr základny 18 cm

2 500 Kč

Hůrka Josef

TOP 181-200

196

Jakeš Ivan (1935-)

Lampa - šachová figurka

sklo mléčné, autor návrhu IVAN JAKEŠ, návrh z roku 1970 pro n.p. Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí, sklárny RAPOTÍN. Výroba začala od roku 1971.

2 900 Kč

Nejznámější realizací návrhů Ivana Jakeše v průmyslovém designu jsou asi právě lampy ve tvaru šachových figurek. Spíše než jako běžný užitkový produkt je můžeme charakterizovat jako světelné plastiky. První návrhy jsou ze září 1970, do výroby šly v roce 1971. Na Hrádečku takovou lampu měl i Václav Havel. Ve zmenšené verzi pak byly lampy představeny na veletrhu ve švédském Göteborgu v roce 1972.

Sám autor vzpomíná na lampy jako na rekvizity v mnoha českých filmech, kde byly použity pro dekoraci interiérů "buržoazních padouchů".

Jakeš Ivan

sochař, keramik, studoval na SUPŠ v Uherském Hradišti u L. Havelky a K. Hofmana, byl také žákem Františka Podešvy, ve volné tvorbě začínal malířstvím a sochařstvím, později se začal věnovat keramice, námětem jeho výtvarných děl je lidová poezie a starověká mytologie

(nar. 14.8.1935 ve Velkých Karlovicích)

TOP 181-200

197

Velké lampy párové

keramika barevně glazovaná, širm tvrzený papír potažený textilií, bakelitová objímka. Dle majitele jde o původní vybavení pražského Hotelu Intercontinental. Neznačeno. 70. léta minulého století.

Výška včetně širmu cca 101 cm, samotné tělo lampy bez žárovky cca 58 cm

5 000 Kč

TOP 181-200

198

Lampa s vysokým stínidlem z režné látky

keramické tělo v přední části perforované, povrch upravený hnědou a béžovou glazurou, na spodní straně vtlačovaná čísla a zřejmě i nečitelná signatura, sedmdesátá léta minulého století.

Výška 142 cm

5 400 Kč

TOP 181-200

199

Lampa s vysokým stínidlem

kulovité keramické tělo zdobené oranžovou a tmavě modrou glazurou, stínidlo režná textilie, tělo lampy značeno LORENZ HUTSCHENREUTER A.G., sedmdesátá léta minulého století.

Výška 118,5 cm

4 500 Kč

TOP 181-200

200

Na žádost majitelů je tato položka stažena z aukce. Majitelé se rozhodli, že se ve spolupráci s architekty pokusí stěnu, která byla navržena přímo pro brněnský Hotel Slavia, přece jen do nové dispozice zakomponovat a uchovat ji tak i po rekonstrukci Hotelu Slavia na původním místě. Ač nás samozřejmě mrzí, že Vám nemůžeme toto unikátní umělecké dílo nabídnout prostřednictvím aukce, jsme velice rádi, že zůstane zachováno v prostorách, pro které bylo určeno. Navíc manipaluce s tak velkým skleněným objektem nese určitá rizika a byla by obrovská škoda, kdyby došlo k jeho poškození či úplnému zničení. Jak píšeme i v podrobném popise této položky, je bohužel smutným faktem, že až příliš mnoho Kopeckého realizací v architektuře podlehlo zkáze, ať už při nehodách, či při necitlivých přestavbách. Zdá se, že stěnu z Hotelu Slavia tento smutný osud nepotká, za což jsme velice rádi.

Kopecký Vladimír (1931-)

Velká skleněná stěna z Hotelu Slavia z roku 1988

Vrstvené sklo s červeným geometrickým dekorem. Celá stěna sestává ze čtyř velkých skleněných panelů s otvorem pro spojovací dveře, každý panel je složen z devíti vrstev tabulového skla, geometrický dekor je ručně namalován na jednotlivých tabulích. Celkový rozměr téměř 3 x 6 m

Vrstvením tabulí silného skla se zesílil zelený nádech skla, čímž je docíleno určité "zamlženosti", čili skleněná stěna sice propouští světlo, ale je jen částečně průhledná, což bylo důležité v prostoru, pro který byla stěna navržena - oddělovala prostor restaurace ve známém brněnském Hotelu Slavia. Geometrický vzor, který je namalován na jednotlivých vrstvách tabulí, navíc vyvolává dojem hlubokého prostoru. Kopecký takto vytvářel i své velmi známé plastiky různých velikostí, které mohou stát volně v prostoru nebo opřené o zeď. Nabízená skleněná stěna je v dobrém stavu, je i nadále umístěna v Hotelu Slavia na původním místě. V Hotelu Slavia momentálně probíhá rozsáhlá rekonstrukce a nová dispozice už nadále s touto stěnou nepočítá. Případný vydražitel si bude muset reinstalaci zařídit sám na své náklady a na své riziko. Toto významné umělecké dílo, které bylo navrženo přímo pro konkrétní místo v Hotelu Slavia (pořizovací cena byla v roce 1988 209 000 Kčs), snad aukční prodej zachrání před zánikem, kterému bohužel propadlo mnoho architektonických realizací Vladimíra Kopeckého. "Pracím pro architekturu se Vladimír Kopecký věnuje od roku 1962, či spíše již od roku 1957, neboť mezi projekty do architektury lze řadit i návrhy na vitráž a mozaiku pro výstavní pavilony Triennale 57 v Miláně a posléze na Expo 58 v Bruselu. Vedle sklářské činnosti byly pro něho realizace do architektury jedním z hlavních příjmů. Zapojování výtvarných děl do kontextu staveb a urbánního prostoru bylo umožněno tehdy platnými předpisy ukládajícími, aby každá započatá státní stavba dávala jisté procento z celkového rozpočtu na uměleckou výzdobu. ... Kopecký k dílům pro architekturu přistupoval se vší zodpovědností, nešlo mu zdaleka jen o to splnit úkol a vydělat peníze. Vždy usiloval o propojení aktuálně řešeného výtvarného problému s kontextem místa, pro které byla práce určena." (Martin Dostál, str. 232-234, "VLADIMÍR KOPECKÝ BOUŘE A KLID", Retro Gallery 2014)

  •

    Kopecký Vladimír

    V letech 1946-1948 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově - zde se setkal s mladým pedagogem René Roubíčkem, v letech 1948-1949 pokračoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Novém Boru, zde potkal rovněž mladého pedagoga Stanislava Libenského. V letech 1949-1956 pak studoval na Vysoké škole umělecko průmyslové v Ateliéru monumentální malby a skla Josefa Kaplického. Na VŠUP se o mnoho let později vrátil jako profesor - v letech 1991-2008 zde vedl Ateliér skla, který přebral od svého předchůdce Jaroslava Svobody. V roce 2009 obdržel Cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění. Za monumentální trojdílnou skleněnou mozaiku "Běh života" obdržel spolu s Adrienou Šimotovou a Františkem Burantem Zlatou medaili na Expo´58 v Bruselu . Je jedním z našich nejvýznamnějších poválečných výtvarných umělců, je známý jak pro svou práci se sklem, tak i pro své malířské dílo, obě roviny se v jeho tvorbě často prolínají. Účastnil se celé řady výstav u nás i v zahraničí, je zastoupen v mnoha soukromých i státních sbírkách. Jeho díla určená pro výstavy Expo se vesměs bohužel nedochovala. Jeho instalace pro Expo´92 v Seville byla při své úctyhodné velikosti cca 280 x 1170 x 170 cm umístěna v prostoru centrálního pódia československého pavilonu skla. Známé jsou i jeho realizace v architektuře, bohužel i zde platí, že se řada z nich nedochovala - některé byly zničeny při nehodách, například při požáru, jiné vzaly za své při necitlivých rekonstrukcích či demolicích objektů. Zdroje informací: "VLADIMÍR KOPECKÝ BOUŘE A KLID", Martin Dostál, Retro Gallery 2014, "VLADIMÍR KOPECKÝ", GHMP 1999, "ČESKÉ SKLO", Sylva Petrová, nakladatelství Gallery, Praha, 2001, "BRUSELSKÝ SEN", Arbor Vitae, 2008.

    TOP 181-200

  • Katalogy, telefonní spojení a další informace na www.aukcnidum.cz  kontakt info@aukcnidum.cz