061-080 www.aukcnidum.cz

 109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

61 62 63 64 65
66 67 68 69 70
71 72 73 74 75
76 77 78 79 80

61

Luxusní kabelka s krátkým uchem

krokodýlí kůže v kombinaci s mosaznými komponenty, uvnitř dvě kapsy, přiloženo malé psaníčko jako peněženka na mince a zrcátko, první polovina minulého století.

Výška i s uchem 39 cm, tělo kabelky 25,5 x 33 cm

800 Kč

TOP 061-080

62

Kabelka dámská s řetízkovým uchem

hnědá kůže, mosazné komponenty a pryskyřice imitující jantar, značeno štítkem GM Studio Gisela Müller Vienna, 50. léta min. století.

Tělo kabelky 21 x 34, výška ucha 46 cm

1 200 Kč

TOP 061-080

63

Dámská kabelka

kůže hnědá prošívaná do geometrického vzoru, zapínání a řetízkové ucho ze žlutého kovu, neznačeno. Kolem poloviny minulého století.

Tělo kabelky 20 x 33,5cm, délka ucha 55cm

900 Kč

TOP 061-080

64

Kabelka psaníčko

ještěrčí kůže, chlopeň kabelky zdobena polopostavou ještěrky, neznačeno. První polovina minulého století.

15 x 25,5 cm

1 500 Kč

TOP 061-080

65

Pár sedících Kavalír King Charles Spanielů

keramika, barevně glazovaná a ručně malovaná, neznačeno, pravděpodobně Staffordshire.

Výška 21,5 cm

12 000 Kč

Podobné plastiky se vyráběly zejména ve Staffordshire, ale i v jiným keramičkách v Anglii a pro svou velkou popularitu následně i v kontinentální Evropě, umísťovaly se po stranách na krbovou římsu, aby "hlídali" domácnost.

TOP 061-080

66

Nástěnná secesní konzolka

keramika, plasticky tvarovaná hlava ženy, neznačeno, přelom 19./20. století, drobné oklepy.

12 x 12 x 11 cm

1 500 Kč

TOP 061-080

67

Toaletní souprava

sklo modré čiré, fasetované, zátky zabroušené. Čechy, první polovina minulého století. Flakonek na parfém bez balónku na dávkování. Nepatrné oklepy.

V sestavě karafa větší výška 14 cm, karafa menší výška 11 cm, flakonek na parfém výška 9 cm

1 100 Kč

TOP 061-080

68

Váza

sklo mechově zelené, čiré. Čechy, druhá polovina minulého století.

Výška 29 cm

1 400 Kč

TOP 061-080

69

Nápojová souprava čtyřosobní

sklo, čiré bezbarvé, silnostěnné a fasetované. Zátka zabroušená, sklenice ve tvaru malých grogovek. Čechy, první polovina minulého století.

Karafa výška 30 cm, 4 x grogovka výška 11 cm

1 200 Kč

TOP 061-080

70

Šuhájek Jiří

Mísa

sklo tmavě modře a šedě tónované, zpracované metodou odstředivého lití, návrh JIŘÍ ŠUHÁJEK pro Crystalex Nový Bor, polovina 80. let 20. století.

Výška 9,5 cm, průměr 30,5 cm

1 200 Kč

Šuhájek Jiří (1943-)

Sklářský výtvarník, designér, malíř, kreslíř, pedagog, studoval malbu na skle na Střední průmyslové škole v Kamenickém Šenově, dále u profesorů S. Libenského a J. Nováka na VŠUP v Praze, absolvoval studijní pobyt na Royal College of Art v Londýně, stáž ve sklárnách v Itálii, na Rietveld Academy v Amsterodamu a na College of Applied Arts v Edinburghu, zastoupen ve sbírkách UPM v Praze, MG v Brně, Severočeského muzea v Liberci, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, The Corning Museum o Glass (USA), Victoria & Albert Museum Londýn, Foste-White Gallery v Seattlu a Washingtonu (USA) a v řadě dalších, řada výstav a ocenění.

(nar. 14.4.1943 Pardubice)

TOP 061-080

71

Tříplamenný svícen

obecný kov, zdobeno plastickým rostlinným dekorem, značeno PLAT.(?) a další nečitelnou značkou. 20. století dle vzorů z 19. století.

Výška cca 34 cm

2 500 Kč

TOP 061-080

72

Korbel

keramika bíle glazovaná, zdobená modrým geometrickým dekorem a žlutou linkou při horním a dolním okraji, značená - neurčeno. Posthabánská keramika, 1.pol. 19. století. Restaurováno, nádoba je lepená. Další menší poškození při horním okraji.

Výška 19,5 cm

3 500 Kč

TOP 061-080

73

Plastika "Děti - chlapec vytahující trn z chodidla děvčátka"

porcelán barevně ručně malovaný, značený modrou tištěnou podglazurní značkou HERLENA a červeně číslem 30, Německo, první polovina minulého století.

13 x 11 cm

900 Kč

TOP 061-080

74

Plastika "Dáma s vějířem"

biskvit - dekor 202, pastel 2, vespod tištěná značka a nálepka z růžové porcelánové hmoty ROYAL DUX, vtlačeně číslo série 139, dále čísla 47 49 vtlačeně a 47 tištěně, druhá polovina 20. století.

Výška 20 cm

1 900 Kč

TOP 061-080

75

Horejc Jaroslav

Plastika "Panna na delfínu (Delfín)"

patinovaná sádra, značeno HOREJC, původní ateliérový model, který sloužil pro odlévání - tzv. modello. Restaurováno. Unikát. Muzeální a sbírkový kus.

Výška 56 cm, základna 9,5 x 9,5 cm

74 000 Kč

Tato plastika byla několikrát realizována v různých materiálových i velikostních variantách v letech 1926 - 1937. Na trhu se vyskytuje velmi zřídka. Publikováno v monografii "Jaroslav Horejc (1886-1983) Mistr českého art deca", GHMP 2016, str. 207. Provedení v bronzu, výška 115 cm, bylo pod názvem "Dívka na delfínu" prodáno v roce 2013 za 840 000 Kč.

Horejc Jaroslav (1886-1983)

Sochař, designér, sklářský výtvarník, medailér, pedagog, fotograf, ilustrátor, návrhář loutek a hraček, žák Suchardy, Nováka a Drahoňovského na UPŠ v Praze, profesor na UMPRUM, člen SVU Mánes, ARTĚL, SURSUM, jeden z nejvýraznějších sochařů z období ARTDEKO v Evropě.

(15.6.1886 Praha - 3.1.1983 Praha)

TOP 061-080

76

Börner Emil Paul

Busta "Katharine Börner"

míšeňská Böttgerova kamenina, značeno vtlačeně dvakrát zkříženými meči, textem STAATLICH MEISSEN BÖTTGERSTEINZEUG a čísly A1037 a 43. Autor návrhu EMIL PAUL BÖRNER. První polovina minulého století.

Výška 32 cm

5 000 Kč

K oslavě výročí vydala firma MÍŠEŇ několik modelů v původním materiálovém provedení.

Börner Emil Paul (1888-1970)

Německý malíř, sochař a medailér. V letech 1902-1905 se vyučil malířem porcelánu, poté studoval do r. 1910 uměleckoprůmyslovou školu a akademii v Drážďanech (u R. Müllera a O. Zwintschera). Po návratu z italské studijní cesty byl zaměstnán jako malíř porcelánu v míšeňské manufaktuře. O dva roky později se zde stal také modelérem. Ve 30. letech působil jako ředitel uměleckého oddělení porcelánky. Od roku 1937 byl profesorem na drážďanské Akademie für Kunstgewerbe a později na tamní Kunsthochschule.

TOP 061-080

77

Dóza

sklo medové, fasetované, na víku zdobené antickým motivem chlapce s píšťalou a dívky s bubínkem, první třetina 20. století. Drobné oklepy na spodní hraně víka.

7 x 14 x 9 cm

900 Kč

TOP 061-080

78

Plastika "Ptáček - Vrabčák"

porcelán bíle glazovaný a zlacený, značeno zelenou tištěnou značkou ROSENTHAL BAVARIA D.R.P. No 454 333 a vtlačeným číslem modelu 274, produkce v letech 1921/1922.

Výška 5,5 cm

500 Kč

TOP 061-080

79

Plastika "Sedící myška"

porcelán bíle glazovaný, ručně malovaný, zdobený zlatou linkou. Vespod tištěná značka SCHLAGGENWALD CZECHOSLOVAKIA a rukou psané K285, SLAVKOV 30. léta minulého století.

Výška 4 cm

500 Kč

TOP 061-080

80

Oválná miska - omáčník "Claude Monet Giverny"

fajáns, modrý tištěný rostlinný dekor, po stranách těla ozdobné úchyty, značeno tištěnou značkou DÉPOSÉ CREIL MONTEREAU JAPON, konec 19. století. Nepatrný oklep.

10 x 25 x 16 cm

900 Kč

Tento motiv navrhl impresionistický malíř Claude Monet pro svůj dům v Giverny. Monetův "japonský motiv" se i díky tehdejší fascinací orientem stal velmi populárním, Creil & Montereau jej používala na svých jídelních sadách až do počátku 20. století. Creil & Montereau byl první výrobce fajánse ve Francii, který začal používat metodu "print transfer" tedy přenos (tisk) motivů. Největší rozmach zažila firma ve druhé polovině 19. století.

TOP 061-080