281-300 www.aukcnidum.cz

 108. AUKCE BRNO - 6.12.2020___NEDĚLE__11 hod

281 282 283 284 285
286 287 288 289 290
291 292 293 294 295
296 297 298 299 300

281

Dvorský Bohumír

"Zátiší s ovocem, cukřenkou, šálkem s podšálkem"

akvarel, signováno vpravo dole BOH. DVORSKÝ, kolem poloviny minulého století, rámováno, zaskleno.

30,5 x 77 (87 x 40) cm

12 000 Kč

Dvorský Bohumír (1902-1976)

Malíř, kreslíř, grafik, soukromá studia u Otty Molitora, dále pražská akademie u Nejedlého, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Skupiny olomouckých výtvarníků, Skupiny výtvarných umělců Moravské Ostravy, KVU Aleš v Brně, Svazu českých výtvarných umělců, výstavy po celé republice, dále Benátky, Rio de Janeiro, Helsinky, Stockholm, Peking, Šanghaj, Moskva atd., zasloužilý umělec, národní umělec.

(21.10.1902 Paskov, okres Frýdek-Místek - 11.1.1976 Svatý Kopeček, Olomouc)

 TOP 281-300

282

Kotas Ladislav

"Skalička"

olej na plátně, nesignováno, vzadu rukou na blind rámu uvedeno Skalička LADISLAV KOTAS, kolem poloviny minulého století. Drobné poškození.

49 x 60 (62,5 x 78) cm

9 000 Kč

Právě ve Skaličce se Ladislav Kotas v roce 1910 narodil.

Kotas Ladislav (1910-1986)

Malíř, studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Kratochvíla a Kysely, člen ČFVU, mimo jiné vystavoval v letech 1975 a 1983 obrazy z Vysočiny a Jižních Čech.

(12.9.1910 Skalička - 6.12.1986 Praha)

 TOP 281-300

283

Krasický Marcel

"Rovina"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, na rámu kovový štítek s plným jménem autora, kolem poloviny minulého století. Vzadu tužkou údaj o restaurování v roce 2003.

35 x 50 (52 x 67) cm

7 000 Kč

Krasický Marcel (1898-1968)

Malíř žánrových námětů, grafik, studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně, studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán, působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně, mezi sběrateli oblíbený autor.

(4. 9. 1898 Kvasice - 3. 11. 1968)

 TOP 281-300

284

Cína - Jelínek František

"Štramberská Trúba"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole CÍNA JELÍNEK, první polovina minulého století.

35,5 x 50,5 (51,5 x 65) cm

5 500 Kč

Cína - Jelínek František (1882-1961)

Jelínek František Cína

Malíř, pražská akademie u Ottenfelda a Hynaise, výrazný český krajinář, měl velmi blízko k Mařákově krajinářské škole, řada výstav a zastoupení v galeriích.

(6.6.1882 Praha-Karlín- 3.2.1961 Praha)

 TOP 281-300

285

Dyck F.J.

"Starý dudák a děti v krojích"

olej na plátně fixovaném na malířské lepence, signováno vpravo dole F. J. DYCK, datováno 1913. Nerámováno, drobná poškození, zejména v rozích a při okrajích (což je běžně schováno pod rámem).

29 x 35 cm

1 500 Kč

 TOP 281-300

286

Procházka Jaro

"Staré zámecké schody"

olej na plátně, signováno vpravo dole JARO PROCHÁZKA, vzadu tužkou uveden název obrazu, první polovina minulého století. Velmi pěkná práce s atraktivním námětem, zaskleno, původní rám vyžaduje restaurování.

58,5 x 70 (73,5 x 86) cm

30 000 Kč

Procházka Jaro (1886-1949)

Malíř měst a figuralista, žák profesora Jakesche.Již v roce 1931 obdržel výroční cenu Akademie věd a umění za soubor obrazů evropských měst. Studijní cesty po Evropě, řada výstav doma i v cizině, jen namátkou - Bergen, Oslo, Kodaň, Belgie, Londýn atd.

(22. 4. 1886 Praha - 1949)

 TOP 281-300

287

Schneiderka Ludvík

"Vesnické děvčátko s kyticí polních květů"

olej na plátně, signováno vlevo dole LUDVÍK SCHNEIDERKA, datováno 1943, původní rám vyžaduje restaurování.

70,5 x 50 (88,5 x 68) cm

7 800 Kč

Schneiderka Ludvík (1903-1980)

Malíř figuralista ze slavné malířské rodiny, bratr Aloise a Josefa, žák polského malíře Alexandra Sochaczevského, dále studium na akademii ve Vídni, po návratu v Praze u Hynaise, Obrovského a Švabinského, obdržel římské stipendium a studoval i na akademii v Římě, studijní cesty po Francii, Itálii, Holandsku, Belgii, Španělsku a Jugoslávii, řada výstav, zastoupen v Národní galerii, žádaný moravský malíř.

(9.1.1903 Valašské Meziříčí - 12.11.1980 Praha)

 TOP 281-300

288

Mervart Augustin

"U Janíčků na Prostřední Bečvě"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole AUG. MERVART, datováno 1941, vzadu uveden název obrazu. Menší poškození rámu při horním okraji (zhruba uprostřed).

50 x 70 (63 x 83) cm

21 000 Kč

Mervart Augustin (1898-1968)

Malíř, sochař, významný moravský krajinář, studoval sochařství u profesorů F. Hrachovce, A. Balána, základy malířství získal u B. Jaroňka, žil a tvořil v Přerově, člen SVU Mánes, od roku 1910 se účastnil všech členských výstav, více než 30 výstav u nás i ve světě, Kodaň, New York, atd., zastoupen v mnoha galeriích, včetně galerie Národní, jeden z nejlepších moravských malířů.

(30.12.1889 Krásno nad Bečvou, Valašské Meziříčí - 15.6.1968 Přerov)

 TOP 281-300

289

Kohout Alois

"Moře"

olej na plátně, signováno vpravo dole AL KOHOUT, datováno 1933. Vzadu na blind rámu opět jméno autora a datace. Rámováno v širokém zdobném zlatém rámu francouzského typu.

50,5 x 65,5 (68,5 x 84) cm

19 000 Kč

Kohout Alois (1891-1981)

Lecocque

Malíř, spisovatel, odbojář, studoval na krajinářské škole profesora Crnčice v Záhřebu, v letech 1909-1912 v Paříži na École des Beaux Arts (Akademie výtvarných umění) u profesora Bascheta. Působil v Paříži, zde byl známý pod jménem L'Cock, v letech 1913-1939 v Praze. V roce 1960 získal občanství v USA. "Ve své době byl velmi úspěšný a jeho díla vlastní prestižní instituce. Jeho obraz s námětem pražských střech byl například dlouhou dobu součástí výzdoby prezidentské pracovny Bílého domu. Kohoutova díla zakoupilo Guggenheim museum a Whitney museum v New Yorku." (www.aloiskohout.cz/zivotopis/)

(21.3.1891 Praha - 7.3.1981 Los Angeles, California, USA)

 TOP 281-300

290

Hýžová Jaroslava

"Podzimní krajina"

tempera na kartonu, signováno vlevo dole J. HÝŽOVÁ. Velmi pěkná adjustace - zaskleno, paspartováno, rámováno.

50 x 58 (61 x 69,5) cm

4 500 Kč

Hýžová Jaroslava (1915-1992)

Malířka, grafička, ilustrátorka, studium na Sychrově malířské akademii zřízené při spolku Mánes v Praze u Vojtěcha Tittelbacha a Josefa Lieslera, členka SČSVU, žila a tvořila na Valašsku, v letech 1935 - 1942 působila na 22 školách Valašska a Hané, známá a ceněná malířka z Valašského Meziříčí, dlouhý výčet výstav na Moravě. Svými vrstevníky byla nazývaná "Česká Madam Rouault" - přezdívka, kterou si za specifické malířské výrazové prostředky a pracovní zarputilost vysloužila Jaroslava Hýžová již v dobách studia u Tittelbacha.

(21.5.1915 Prostřední Bečva – 4.3.1992 Valašské Meziříčí)

 TOP 281-300

291

Martin

"Dvojice"

velký olej na překližce, signováno vlevo dole MARTIN, druhá polovina minulého století. Levý horní a dolní roh lehce poškozen. Nerámováno. Dle majitele by mělo jít o rakouského autora - prozatím nepotvrzeno.

96 x 122 cm

17 000 Kč

 TOP 281-300

292

Sigmund Karel Jan

"Průvod masopustních masek"

kombinovaná technika na lepence, vlevo dole signováno K.J. SIGMUND, datováno 1947, mimořádná práce.

63 x 95 (75,5 x 106) cm

19 000 Kč

Sigmund Karel Jan (1897-1957)

Malíř krajinář, studoval v Drážďanech u prof. Schöna, později v Praze u Otakara Nejedlého. Studijní cesty po Itálii, Francii, Jugoslávii, Německu, Rakousku. Malířské náměty čerpal z okolí Heřmanova Městce. Vynikající malíř skal a lomů.

 TOP 281-300

293

Alexy Janko

"Domy u městských hradeb"

olej na plátně, signováno vlevo dole špatně čitelně J. ALEXY, k dispozici přípis akademického malíře a restaurátora Jozefa Porubčana, Bratislava, že souhlasí s informací o tom, že tento obraz J. Alexyho byl zakoupený na výstavě v Praze v roce 1940.

60 x 65 (78,5 x 83) cm

40 000 Kč

Dále pak J. Porubský potvrzuje pravost obrazu a hodnotí jej částkou EUR 8 000. Současný majitel obraz přerámoval, k dispozici je i původní bílá lišta. Vzadu papírový štítek s velkým číslem 14 a razítkem Galerie hl. města Praha.

Alexy Janko (1894-1970)

Publicista, pedagog, malíř, spisovatel, významná osobnost slovenského kulturního dění. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlado Bukovace, Maxe Švabinského, Maxmiliána Pirnera. Je autorem více než 1 300 olejů, pastelů, temper a kreseb inspirovaných lidovou tvorbou, legendami a krajinou. V padesátých letech se věnoval tapisérii a kompozi000cím pro architekturu.

(25. 1. 1894 Liptovský Mikuláš - 22. 9. 1970 Bratislava)

 TOP 281-300

294

Autor neurčen

"Intimní chvilka"

erotická malba - kresba tuší a akvarel na papíře, neznačeno, rámováno v bohatě plasticky zdobeném širokém rámu, paspartováno, zaskleno.

Výřez 28,5 x 38,5 (63,5 x 74,5) cm

17 500 Kč

 TOP 281-300

295

Ženíšek Josef

Párové portréty "Muž" a "Žena"

výjimečné oleje na plátně, oba signovány vpravo JOS. ŽENÍŠEK, datovány 1913. Rámovány v oválných rámech zdobených plastickým perlovcem, na vrcholu každého dominuje výrazný motiv mašle. Drobná krakeláž a menší poškození rámů.

Každý 71 x 57 (94 x 67) cm

35 000 Kč

Ženíšek Josef (1855-1944)

Malíř, studium na pražské akademii u profesora Lhoty, dále pak mnichovská akademie, studijní cesty a práce v Římě a Paříži, často reprodukován v českých i německých časopisech.

(4.9.1855 Praha - 29.11.1944 Praha)

 TOP 281-300

296

Matička Josef

"Okolí Litomyšle"

kombinovaná technika akvarel - kvaš - tempera, signováno vpravo dole MATIČKA JOSEF, datováno 1963. Signatura částečně kryta rámem, vzadu poznámky a název. Výborná práce, náročný rám z dubového masivu, reprezentativní celek

43 x 64 (65 x 85) cm

37 000 Kč

Významný malíř, jehož dílo je vystaveno ve stálé expozici v Litomyšli

Matička Josef (1893-1976)

Architekt, malíř, studoval ve večerních kurzech u A. Jakesche, J. Kouly a A. Liebschera na UMPRUM a architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT v Praze. Malování se učil soukromě u malíře K. Rašky. Člen SČVU, od roku 1930 se věnoval výhradně malbě, zastoupen v Národní galerii v Praze.

(13. 9. 1893 Praha - 7. 7. 1976 Budislav)

 TOP 281-300

297

Hýžová Jaroslava

"Jaro v horách"

tempera na papíře, signováno vlevo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1965. Vzadu autorský papírový štítek a razítko Českého fondu výtvarných umění Ostrava. Na několika místech odloupnuty drobné kousky malby, papír lehce zvlněný.

66 x 90 (71 x 95) cm

19 000 Kč

Hýžová Jaroslava (1915-1992)

 TOP 281-300

298

Janská - Durova Ludmila

"Sedící dívka v modrém"

olej na plátně, signováno vpravo dole L. JANSKÁ DUROVA, kolem roku 1925. Velmi pěkný původní rám, který však potřebuje menší restaurátorský zásah.

75,5 x 55,5 (96,5 x75) cm

16 000 Kč

Janská - Durova Ludmila (1898-1969)

Malířka, soukromá studia u R. Vejrycha, absolventka Ukrajinské akademie v Praze u profesora Kulece a filozofické fakulty Univerzity Karlovy

(21. 10. 1898 Praha - 22. 10. 1969)

 TOP 281-300

299

Balko Stanislav

"Erotické hrátky"

tempera a kombinovaná technika. Signováno, datováno 1989. Velmi zajímavá práce známého slovenského umělce.

55 x 83 (67 x 94) cm

28 000 Kč

Balko Stanislav (1943-)

malíř, grafik, narozen v Banské Bystrici, studium na akademii v Praze u Součka a Paderlíka, zastoupen v řadě galerií, široké spektrum výstav po celé Evropě

 TOP 281-300

300

Trampota Jan

"Podzim"

olej na plátně podloženém lepenkou, signováno Jan Trampota, datováno 1925.

50 x 70 (70 x 91) cm

25 000 Kč

Tento obraz je zmíněn v Tomanovi. Je zde vyjmenováno několik obrazů, kterým Trampota obeslal výstavy v roce 1927.

Trampota Jan (1889-1942)

Malíř, kreslíř, grafik. Krajinář, figuralista, významný autor meziválečného období, žák umělecko-průmyslové školy v Praze. Vliv francouzské krajinářské školy v jeho tvorbě se projevil zejména po autorově pobytu v Normandii v roce 1930. Roky 1923 - 1930 jsou považovány za umělecky nejplodnější.

(21. 5. 1889 Praha - 19. 10. 1942 Poděbrady)

 TOP 281-300