241-260 www.aukcnidum.cz

 108. AUKCE BRNO - 6.12.2020___NEDĚLE__11 hod

241 242 243 244 245
246 247 248 249 250
251   253 254 255
256 257 258 259 260

241

Myslivec František

"Partie z Harusovce"

komorní olej na malířské lepence, signováno vlevo dole F. MYSLIVEC, název obrazu uveden vzadu, první polovina minulého století.

17,5 x 16,5 (26 x 25) cm

1 500 Kč

Myslivec František (1890-1965)

Grafik, studoval u profesora Maška na UMPRUM v Praze, věnoval se krajinomalbě, grafickému designu (znak Brna z roku 1934) a portrétní tvorbě, řada výstav v Brně, byl členem KVU Aleš, zastoupen ve sbírkách MG v Brně.

(30.12.1890 Brno - 28.9.1965 Brno)

TOP 241-260

242

Macoun Gustav

"Okolí Kameniček"

komorní olej na kartonu, signováno vpravo dole G. MACOUN, vzadu téměř nečitelně uveden název díla a datace zřejmě 28.5.1920, zaskleno.

22 x 20 (28 x 26) cm

7 000 Kč

Macoun Gustav (1892-1934)

Malíř, žák Kalvody a Slavíčka, následovník Slavíčka a významný český impresionista, řada výstav a zastoupení v galeriích, široké zastoupení v Národní galerii Praha, vynikající český krajinář z první čtvrtiny dvacátého století.

TOP 241-260

243

Bravenec Miroslav

"Partie s rybníkem"

olej na plátně, signováno vpravo dole BRAVENEC MIR, datováno 1981.

55 x 120 (70 x 134,5) cm

5 000 Kč

Bravenec Miroslav (1945-2011)

Malíř, grafik, pedagog, studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně a na Akademii výtvarných umění v Praze u Ladislava Čepeláka a Vojtěcha Tittelbacha. Působil jako pedagog na Lidové škole umění v Kyjově, od roku 1984 na Střední škole uměleckých řemesel v Brně. V práci se inspiroval krajinou a také každodenními podněty z okolí. V posledních letech života tvořil velkoformátové barevné frotáže. Je zastoupen v Galerii výtvarného umění v Hodoníně.

(20. 4. 1945 Terezín u Čejče - 22. 9. 2011)

TOP 241-260

244

Autor neurčen

"Podzimní les s potokem"

olej na plátně, nesignováno, první polovina minulého století.

68 x 61 (77 x 70) cm

3 900 Kč

TOP 241-260

245

Kalvoda Alois

"Pohled do krajiny"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole AL. KALVODA. Rámováno v jednoduchém zlaceném rámu - pravděpodobně autorském.

24,5 x 32,5 (34,5 x 42,5) cm

19 000 Kč

Kalvoda Alois (1875-1934)

Malíř a grafik v Praze, přední Mařákovec, od roku 1908 redaktor časopisu Dílo, studia na pražské akademii u Mařáka, dále v Paříži a Mnichově, posléze sám pedagog. Zpracovával prosté motivy českého a moravského kraje.

(15.5.1875 Šlapanice, Brno - 25.6.1934 Běhařov, Klatovy)

TOP 241-260

246

Holeček Jan

"Podzimní krajina s chalupou"

sytý akvarel, signováno vpravo dole JAN HOLEČEK, kolem roku 1930. Práce pozdní imprese, zaskleno, kvalitní širší zlacený rám.

50 x 64,5 (63 x 77,5) cm

3 500 Kč

TOP 241-260

247

Kulheim Ivan

"Chrám sv. Petra a Pavla - Brno"

olej na plátně, signováno vpravo dole Kulheim, vzadu papírový štítek Sdružení výtvarníků ČR, druhá polovina minulého století.

74 x 44 (80,5 x 51) cm

3 000 Kč

TOP 241-260

248

Sedláček Vojtěch

"Muž s koněm a povozem"

tempera, kvaš na papíře, signováno vlevo dole VOJT. SEDLÁČEK, datováno 1945. Rámováno pod sklem.

46,5 x 64 (55 x 73,5) cm

1 500 Kč

Sedláček Vojtěch (1892-1973)

Ilustrátor, malíř a grafik, studia na pražské akademii u Preislera a Švabinského, člen Umělecké besedy, člen skupiny SČUG Hollar, člen Čes. akademie. Malíř polních prací. Za svůj život namaloval velmi málo olejů, převážně tvořil temperou, akvarelem a grafikou.

(9.9.1892 Libčany, Hradec Králové - 3.2.1973 Praha)

TOP 241-260

249

Donkelaar Herman

"Rybáři na moři"

olej na plátně, signováno vpravo dole H. DONKELAAR, kolem poloviny minulého století. Dle majitele varianta známého obrazu Plachetnice od tohoto autora.

51 x 40 (62 x 53) cm

10 500 Kč

Donkelaar Herman (1920-1972)

TOP 241-260

250

Blažíček Oldřich

"Zima na vsi"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo dole O. BLAŽÍČEK, v přiloženém posudku PhDr. Mgr. Michael Zachař řadí tuto malbu nejspíš do období 20. let minulého století.

50 x 65 (65 x 80) cm

130 000 Kč

Přiložen odborný posudek PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.

Blažíček Oldřich (1887-1953)

Malíř, studia nejprve na VŠUP, později na AVU v Praze ve speciálce Hanuše Schweigera, v roce 1913 získal Hlávkovo stipendium na cestu do Itálie. Od roku 1921 působil jako profesor na ČVUT v Praze, byl členem SVU Mánes. Krajinářská tvorba neprávem poněkud zastínila jeho malby architektonických interiérů. Zastoupen v Národní galerii Praha.

(5.1.1887 Slavkovice u Nového Města na Moravě - 3.5.1953 Praha)

TOP 241-260

251

Hůrka Otakar

"Předjaří"

olej na kartonu, signováno vlevo dole OTAKAR HŮRKA, první polovina minulého století.

49 x 57,5 (61,5 x 70,5) cm

16 000 Kč

Hůrka Otakar (1889-1966)

Malíř, grafik, ilustrátor, studia na Krajinářské škole u Aloise Kalvody, studijní cesta ve Francii, již v roce 1921 vystavoval na jarním Saloně v Paříži, v Paříži vzbudil svými pracemi velkou pozornost, byl jmenován členem Salon d' automne, v grafice se věnoval ex libris, publikoval ve Zlaté Praze, Veraikonu, ve francouzských uměleckých časopisech.

(10.9.1889 Koloděje, Praha - 21. 7. 1966 Praha)

TOP 241-260

253

Macoun Gustav

"Krajina před bouří"

olej na plátně, signováno vlevo dole G. MACOUN, první polovina minulého století. Rámováno v širokém jednoduchém zlaceném rámu.

60,5 x 70,5 (78 x 88) cm

50 000 Kč

Macoun Gustav (1892-1934)

TOP 241-260

254

Netopil Přemysl

"Oranice se stohem"

olej na tvrzené malířské desce se strukturou plátna, práce z cyklu "Stohy", vzadu jméno autora, datace 1985, název obrazu i cyklu. Zajímavý rám.

50 x 80 (63 x 93) cm

3 500 Kč

Netopil Přemysl (1920-)

Malíř, studia na malířské speciálce u profesora Jána Želibského na pražské akademii, dále soukromě u malíře Gajdoše, věnoval se krajinomalbě.

(nar. 16.3.1920 Ladná, Břeclav)

TOP 241-260

255

Hudeček Antonín

"Prosvětlený hustý les s potokem"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole ANT. HUDEČEK, první polovina minulého století. Rámováno v širokém bohatě plasticky zdobeném rámu.

60 x 80,5 (97,5 x 77,5) cm

130 000 Kč

Hudeček Antonín (1872-1941)

Malíř, studia na pražské akademii u prof. Pirnera a Brožíka, na akademii v Mnichově u prof. Oty Seitze, krajinářství studoval u Ant. Slavíčka, původně figuralista, posléze vynikající krajinář, patřil ke skupině, která se snažila spolu s Antonínem Slavíčkem najít nový krajinářský projev ve vazbě na školu barbizonskou, význačný český malíř, široké zastoupení v Národní galerii Praha atd.

(14.1.1872 Loucká, Mšené-lázně, Budyně nad Ohří, Litoměřice - 11.8.1942 Častolovice, Rychnov nad Kněžnou)

TOP 241-260

256

Franz Gruber-Gleichenberg

"Květiny - Blumen"

olej na plátně, signováno vlevo dole GRUBER 1915, vzadu na blind rámu tužkou uvedeno jméno autora a název obrazu v němčině.

70 x 82 (76 x 88,5) cm

3 500 Kč

Franz Gruber-Gleichenberg  (1886-1940)

TOP 241-260

257

Havrlík Svatopluk

"Kytice s paprikami"

olej na plátně, signováno vpravo dole S. HAVRÍK, datováno 1936, vzadu štítek K.V.U. Aleš - Brno z výstavy v Praze v roce 1937 pod katalogovým číslem 44, na blind rámu rukou uveden název obrazu s datací .

43 x 37 (62 x 55) cm

6 000 Kč

Havrlík Svatopluk (1908-1966)

TOP 241-260

258

Urban Vladislav

"Žuráň"

olej na dřevěné desce, signováno monogramem vpravo dole a vzadu V.U. - Vladislav Urban, na reversu také datace 9/2020 a název díla.

42 x 42 (53 x 53) cm

3 900 Kč

Do aukce nabídnuto přímo autorem obrazu.

Urban Vladislav (1937-)

Sklářský výtvarník, designér, šperkař, studoval na Střední škole šperkařské v Turnově a v ateliéru u profesora K. Štipla a docenta V. Plátka na VŠUP v Praze, zabývá se designem lisovaného, broušeného a hutnického užitkového a obalového skla, patří mezi znalce a sběratele drahých kamenů, zastoupen v Moravské galerii Brno.

(nar. 14.3.1937 Plzeň)

TOP 241-260

259

Čížek Bohuš

"Z Tróje - Město při úplňku"

kvaš a tempera, signováno vpravo dole ČÍŽEK, druhá polovina minulého století, výborná komorní práce.

Ve výřezu 33 x 42 (53 x 64,5) cm

5 800 Kč

Čížek Bohumil (1913-1989)

Čížek Bohuš

malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, studia na ČVUT v Praze u prof. Blažíčka, Boudy a Pokorného, člen ČFVU, poprvé vystavoval s Nesdruženými v roce 1936 v Mánesu, vystavoval i ve sdružení Aleš a v Topičově saloně v Praze, obdržel cenu České akademie věd a umění 1941, nejprve se zabýval figurálními motivy, později krajinomalbou, velkou část jeho tvorby tvoří grafické listy, významný malíř městského života a figuralista.

(13.2.1913 Lešany u Prostějova - 9.9.1989 Praha)

TOP 241-260

260

Jiroudek František

"Krajina se zeleným stromem"

kombinovaná technika - řídký olej, tempera a pastel na plátně, signováno vpravo dole JIROUDEK, datováno 1971, mistrovsky nahozená scenérie.

50 x 76 (53 x 79,5) cm

9 000 Kč

Jiroudek František (1914-1991)

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog, studoval na pražské akademii u Nowaka, přihlásil se ke skupině Sedm v říjnu, člen SVU Mánes, od 1961 profesor na AVU v Praze, výstavy po celém světě, národní umělec, široké zastoupení v Národní galerii Praha, v Ermitáži, v Lyngby v Dánsku, v Galerii v Torontu.

(17.2.1914 Chuchelna, část Lhota, okres Semily - 15.6.1991 Praha)

TOP 241-260