201-220 www.aukcnidum.cz

 108. AUKCE BRNO - 6.12.2020___NEDĚLE__11 hod

201 202 203 204 205
206 207 208 209 210
211 212 213 214 215
216 217 218 219 220

201

Preissig Vojtěch

"Bílý den a plno růží"

barevný linoryt, signováno tužkou vpravo dole VOJT. PREISSIG, grafická práce z roku 1919, umělecká adjustace.

11 x 12,5 (34 x 34) cm

4 800 Kč

Kvalitní sbírková položka.

Preissig Vojtěch (1873-1944)

Orlov Jaroslav

Malíř, publicista, grafik, ilustrátor, odbojář. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Friedricha Ohmanna, grafiku studoval soukromě v Paříži v ateliérech Emila Delauna a Augusta Schmida. Vynikající český malíř a grafik světového jména, pracoval v Paříži pro Alfonse Muchu. Velké zásluhy má na grafickém umění v USA, kde dlouho působil, řídil grafické oddělení na Wentworth Institute v Bostonu. V řezbě do linolea byl považován v USA za zakladatele. Vystavoval v Mánesu, má široké zastoupení v Národní galerii Praha, ve Waldesově galerii, v galerii v New Yorku a dalších světových galeriích. Během druhé světové války byl členem ilegální skupiny, vydával ilegální časopis V boj. Jeho dcera Irena, která mu pomáhala, byla popravena. Zemřel v koncentračním táboře Dachau.

(31.7.1873 Světec, Teplice - 11.6.1944 Dachau, Německo)

TOP 201-220

202

Váchal Josef

"Exlibris Julius Červený"

rytina a tisk z korku - text rukou vlevo dole, signováno vpravo dole J. VÁCHAL, datováno 1950.

19,5 x 15,5 (43,5 x 33,5) cm

4 500 Kč

Váchal Josef (1889-1969)

Malíř, grafik, řezbář, mystik, ilustrátor, kreslíř, typograf, tvůrce ex libris, spisovatel, významný a svérázný umělec 20. století, studium v soukromé krajinářské škole A. Kalvody, člen sdružení SURSUM.

(23.9.1884 Milavče, okres Domažlice - 10.5.1969 Radim, část Studeňany, okres Jičín)

TOP 201-220

203

Šimon Tavik František

"Prameny v údolí - Koupající se tři ženské akty"

barevná akvatinta, signováno vpravo dole tužkou T.F.ŠIMON, vlevo dole autorovo razítko TFŠ a numerace 24, adjustováno. V Novákově soupise N278, PRAMENY, rok 1917.

20,5 x 16,5 (45 x 36,5) cm

5 400 Kč

Seznam grafických prací T.F. Šimona, Artur Novák 1937.

Šimon Tavík František (1877-1942)

Malíř, kreslíř a zejména grafik evropského formátu, studium na pražské akademii u Maxmiliána Pirnera. Tvořil převážně v Paříži, zastoupen v galeriích celého světa.

(13.5.1877 Železnice u Jičína - 19.12.1942 Praha)

TOP 201-220

204

Zrzavý Jan

"Islandský rybář"

zinkografie, signováno vpravo dole v kameni monogramem Z.J., datováno 54 (1954), adjustováno, rámováno.

Ve výřezu 28,5 x 18,5 (42 x 32) cm

2 200 Kč

Zrzavý Jan (1890-1977)

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf, pedagog, jeden z nejlepších českých malířů všech dob.

(5.11.1890 Okrouhlice, část Vadín, okres Havlíčkův Brod - 12.10.1977 Praha)

TOP 201-220

205

Autor neurčen

"Nejsvětější srdce Páně adorované světci - Zjevení Krista"

velký reprezentativní olej na plátně, krakeláž, obraz vyžaduje drobné restaurování, nerámováno.

129,5 x 91,5 cm

7 000 Kč

Scéna ze zjevení Ježíše Krista francouzské řeholnici Margaretě Marii Alacoque v chrámovém interiéru. Jas, paprsčitá aureola kolem Ježíšovy hlavy, postava Ježíše na oblaku ukazující na sestup z nebes zvýrazňují nadpozemskost výjevu. Margareta Marie Alacoque se zasloužila o zavedení svátku Nejsvětějšího srdce Ježíšova.

Dokumentace

K obrazu je přiloženo Osvědčení Památkového úřadu ČR s povolením k trvalému vývozu

TOP 201-220

206

Autor neurčen

"Šimon z Kyrény pomáhá Pánu Kristu nést kříž"

olej na plátně, 19. století, nerámováno. Místy patrná přemalba, protlačený blind rám, ve spodní části byla provedená oprava.

123 x 82 cm

6 000 Kč

Páté zastavení na křížové cestě. Malba vykazuje znaky lidového či naivního umění.

Dokumentace

TOP 201-220

207

Autor neurčen

"Ecce Homo - Kristus s trnovou korunou"

olej na plátně, práce neznámého malíře, 19. století, malba krakelovaná, nádherný dřevěný ručně řezaný rám

Vnitřní ovál 62,5 x 47 cm

16 000 Kč

Idealizované zobrazení trpícího Ježíše Krista. Vhodné do interiéru i soukromé zámecké kaple apod.

Dokumentace

TOP 201-220

208

Autor neurčen

"Panna Maria Čenstochovská"

olej na plátně podloženém papírovou lepenkou, autor neznámý, kolem roku 1860, rámováno, zaskleno. Plátno zvlněné, neprofesionální adjustace.

55 x 47 (72,5x 64,5) cm

6 000 Kč

Nepřímá kopie obrazu Panny Marie Čenstochovské – Černé Madony – ochránkyně Polska.

Dokumentace

TOP 201-220

209

Autor neurčen

"Svatý Jan Křtitel"

olej na plátně, místy krakeláž. Obraz je idealizovanou představou, prezentuje krásnou mladou postavu Jana Křtitele. Původní velmi kvalitní řezaný rám vyžaduje restaurování.

201 x 113 (222 x 134) cm

85 000 Kč

Pravděpodobně reprodukce neidentifikovaného díla. Představa o Janově kazatelské činnosti v Judské poušti. Sv. Jan Křtitel je zobrazen s atributy – rákosovým křížem a stuhou s textem, beránkem a mušlí, kterou nabíral vodu z Jordánu. Vhodné do jakéhokoliv interiéru i jako oltářní obraz v kapli. Obraz je působivý navazující dobrou atmosféru.

Dokumentace

TOP 201-220

210

"Sv. Mikuláš"

olej na plechu, nesignováno, přelom 19/20. století, rámováno, místy drobná poškození a zažloutlé obrazové laky.

99 x 70 (128 x 101,5) cm

19 000 Kč

Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Celkové pojetí obrazu s důrazem na vznešenou, hieratickou důstojnost světce i pečlivé provedení malby hladkým splývavým rukopisem svědčí o silném vlivu pravoslavného prostředí, pro které malba vznikla.“

Dokumentace

K obrazu je přiloženo Osvědčení Památkového úřadu ČR s povolením k trvalému vývozu.

TOP 201-220

211

Autor neurčen

"Navštívení Panny Marie"

olej na plátně, patrně výřez z původně většího obrazu, rentolováno, místy přemalba a retuše, na několika místech poškození, patrně střední Evropa, 19. století, nerámováno.

56 x 102 cm

12 000 Kč

Výjev zachycuje biblický námět návštěvy těhotné Panny Marie u její příbuzné sv. Alžběty, obě jsou doprovázeny svými partnery - sv. Josefem a sv. Zachariášem.

Dokumentace

K obrazu je přiloženo Osvědčení Památkového úřadu ČR k trvalému vývozu

TOP 201-220

212

Autor neurčen

"Panna Maria Pomocná (Pasovská)"

olej na plátně, patrně 2. polovina 19. století střední Evropa, nesignováno, na několika místech poškození, zejména ve spodní části obrazu.

87,5 x 66,5 (103 x 66) cm

15 000 Kč

Zlidovělé malířské pojetí velmi oblíbeného tématu inspirované obrazem Mariahilf od Lucase Cranacha staršího z roku 1537.

Dokumentace

TOP 201-220

213

Autor neurčen

"Posmívání Kristu - Korunování trním"

malba na plátně, nesignováno, plátno lehce zvlněno, krakeláž, střední Evropa, 2. polovina minulého století.

87 x 68 (91,5 x 72) cm

9 000 Kč

Autor se inspiroval obrazem od Hieronyma Bosche. Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Malířský přednes vykazuje znaky chtěného insitního projevu - nepostrádá kultivovanost a patrné je také poučení historickou i moderní malbou 1. pol. 20. st.".

Dokumentace

TOP 201-220

214

Pieczka/Piečka/Péčka Dominik

"Večeře v Emauzích"

olej na plátně, nerámováno, signováno a datováno na blind rámu - Dom. Pieczka pin. 1858 Místek, krakeláž, místy poškození a přemalby.

95 x 73 cm

25 000 Kč

Scéna zachycuje zjevení Zmrtvýchvstalého Krista při večeři se dvěma učedníky v Emauzích. Citace z přiloženého Osvědčení Památkového úřadu: "Malířské pojetí a celkové zpracování odpovídá konzervativnímu stylu místeckého malíře Dominika Piečky."

Dokumentace

TOP 201-220

215

Autor neurčen

"Svatá Rodina - návrat z Egypta"

malba na plátně, rámováno - rám otevírací, nesignováno, 20. století, krakeláž, patrně celoplošná přemalba staršího obrazu.

89,5 x 73 (96 x 81) cm

15 000 Kč

Námětem je idealizovaná představa o návratu sv. Rodiny z Egypta, kam Josef s Marií a novorozeným Ježíškem uprchli před judským králem Herodem Velikým, aby unikli masakru betlémských kojenců.

Dokumentace

TOP 201-220

216

Autor neurčen

"Svatý Antonín Paduánský"

olej na plátně, nesignováno, patrně 1. polovina 19. století, krakeláž a drobná poškození.

67,5 x 56,5 (79,5 x 69) cm

25 000 Kč

Námětem je výjev ze světecké legendy o sv. Antonínu Paduánském (1195-1231), františkánském mnichu, teologu a kazateli.

Dokumentace

TOP 201-220

217

Dominik …

Ikona "Sv. Basileus Veliký, sv. Mikuláš Divotvůrce a sv. Olga"

malba na dřevě, patrně Ukrajina 20. století, signováno azbukou - Dominik (dále nepřečteno), drobná poškození. Nad každou postavou stojícího světce je v ukrajinské azbuce uvedeno jeho/její jméno.

60 x 50,5 cm

12 000 Kč

Dokumentace

TOP 201-220

218

Maulini Dominikst. nebo Maulini Dominik ml.

"Ukřižování (malá Kalvárie)"

ručně kolorovaný mědiryt, značeno Prag bei Maulini, označující autora Dominika Mauliniho, 19. století, zašlé - zejména mimo tiskovou plochu,

45 x 33 (53 x 40) cm

6 500 Kč

Pod samotným grafickým výjevem jsou kromě značení vytištěna i Ježíšova poslední slova " ES IST VOLLBRACHT!" tedy "Dokonáno jest!"

Dokumentace

1785-1863 (st.), ml. narozen 1830

TOP 201-220

219

Hafner

"Svatý Kliment"

velký olej na plátně, značeno Festette Hafner Am 1866, krakeláž, rentolováno a přemalby, drobná poškození, nerámováno.

173,5 x 94 cm

32 000 Kč

Námětem je zobrazení sv. Klimenta římského, papeže a mučedníka.

Dokumentace

TOP 201-220

220

Autor neurčen

"Svatý Jan Nepomucký"

olej na plátně, nesignováno, přelom 19/20.století, krakeláž a lehce zažloutlé laky, lehce protlačený blind rám.

96 x 68 (121 x 92) cm

25 000 Kč

Malba zachycuje Sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě, v pozadí je idealizovaně zobrazena Praha s dominantou Pražského hradu a s řekou Vltavou.

Dokumentace

TOP 201-220