101-120 www.aukcnidum.cz

 107. AUKCE BRNO - 23.7.2020___ČTVRTEK__18 hod

101 102 103 104 105
106 107 108 109 110
111 112 113 114 115
116 117 118 119 120

101

Houpací křeslo

ohýbané dřevo, sedák a opěrka z tlačené kůže zdobené bohatým motivem stylizovaných rostlin a postav grifů. Zespodu papírový štítek JACOB & JOSEF KOHN WIEN, počátek minulého století.

8 000 Kč

TOP 101-120

102

Servírovací stolek na kolečkách

dřevo, úchopy mosaz a obecný kov, kolečka mosaz a guma. Pět stěn vyplněno čirým bezbarvým sklem, spodní deska sklo mléčné, čelní stěna je odklápěcí. První polovina minulého století.

68,5 x 70 x 40 cm

3 500 Kč

TOP 101-120

103

Masivní stůl, horní deska kruhová se skleněnou vložkou

dřevo. Noha - čtyři ozdobně profilované obloukové vzpěry spojené do osmibokého hranolu obloženého kořenicí. Hranol zapuštěný do široké patky pokryté vybíjeným měděným plechem, okraj patky hraněný. První polovina minulého století. Stůl pevný.

Výška 78, průměr 91 cm

6 000 Kč

V horní dřevěné desce je vyvrtaný malý otvor pro snadnější manipulaci při vyndávání skla. Sklo je bezbarvé, čiré, poškrábané, lze vyměnit.

TOP 101-120

104

Minimalistický stojanový věšák. Návrh Diego Valenti

pochromovaný kov. Stojan tvořen šesti pruty nahoře ohnutými a zakončenými háčky na zavěšení. Kruhová základna kryta plastem v barvě slonové kosti. Neznačeno, výrobce firma VALENTI, CUSAGO - MILANO, Itálie. Dle dostupných zdrojů 60. léta min. století.

Výška 161 cm, průměr základny 35 cm, průměr horní části cca 47 cm

12 000 Kč

Výroba i v 80. letech, ale v mírně pozměněném provedení.

TOP 101-120

105

Dámský psací stůl

ohýbané chromové trubky a dýhované dřevo, pravděpodobně návrh Marcela Breuera, vyrobila fa. Robert Slezák Bystřice pod Hostýnem, 30. léta minulého století.

69 x 102 x 44 cm

15 000 Kč

TOP 101-120

106

Klasicistní vitrína jednodvéřová

dřevo celoplošně zlacené, boky a dveře prosklené, na zadní stěně zrcadlo, tři skleněné police. Zdobeno festony, na vrcholu řezba květinového koše se stuhami. Kolem poloviny 19. století. Ve vrcholu a dole schází část řezby.

Cca 190 x 65 x 38 cm

50 000 Kč

TOP 101-120

107

Kruhový stolek se spodní odkládací deskou

dřevo černě mořené, lakované, zdobené vyřezávanými jemnými květinovými aplikami. Horní deska tvořena temně fialovým sklem. Značeno papírovým štítkem MÉRÖ JENÖ BUTORGYÁRA BUDAPEST, kolem roku 1910 – 1920, výrazný vliv Wiener Werkstätte.

Výška 67,5 cm, průměr 70 cm

19 000 Kč

MÉRÖ JENÖ BUTORGYÁRA (tj. v překladu nábytkářská firma) byla malá, pravděpodobně rodinná firma, která vyráběla nábytek minimálně mezi lety 1909 – 1927. Sídlila v sedmém budapešťském obvodu (Rózsa street 22). V té době se jednalo o židovskou čtvrt, k židovskému původu odkazuje i příjmení majitele firmy.

Dle informací dr. Zsombora Jékelyho, ředitele sbírek maďarského muzea užitých umění, jmenovaná firma pravidelně vystavovala v prostorách muzea svou produkci. Muzeum má ve sbírkách zařazenu fotografii právě z roku 1909 pod názvem: "Exhibition photograph - bedroom, Christmas Exhibition of the Association of Applied Art 1909 - maker Jenö Mérö."

TOP 101-120

108

Odkládací stolek, členěné nohy sledují válcovitý obvod

třešňové dřevo, mosaz, mosazné apliky. Horní dřevěná deska i základna kruhové, nahoře jednoduchý geometrický dekor z tmavé dýhy. Neznačeno, výrobek ve stylu VÍDEŇSKÉ SECESE, konec 19. století.

Výška 74,5 cm, průměr 50 cm

13 000 Kč

Krásný sběratelský i funkční kus.

TOP 101-120

109

Odkládací stolek s trnoží, nohy sledují obvod pomyslného kvádru

třešňové dřevo, mosaz, mosazné apliky. Horní dřevěná deska i základna obdélníkové, nahoře jednoduchý geometrický dekor z tmavé dýhy. Neznačeno, výrobek ve stylu VÍDEŇSKÉ SECESE, konec 19. století

Výška 74 cm, deska 41 x 61 cm

15 000 Kč

TOP 101-120

110

Skříňka s vyřezávanou opěrkou nahoře

dřevo, horní deska zelený mramor. Ve spodní části dvě otevřené přihrádky, horní prostor krytý dvířkami zdobenými řezbou. Neznačeno, počátek 20. století.

Celková výška 90 cm, horní deska ve výšce 81 cm, šířka 48 cm, hloubka 41 cm

18 000 Kč

Mohlo by se jednat o práci z okruhu významného architekta a návrháře J. M. OLBRICHA.

TOP 101-120

111

Vysoká skříňka/vitrína

dřevo, horní část prosklená dvířka, kořenicová dýha, lemování perlovcem, jedna police, vzadu zrcadlo. Spodní plná dvířka se svislým žebrováním, dvě police. Na kovovém štítku EMIL GERSTL PRAGUE.

Výška 174,5 cm, max. hloubka 40,5 cm, v nejširším místě 75 cm

45 000 Kč

TOP 101-120

112

Chromovaný stojan na deštníky a květiny - ART DECO styl

kov a bakelit. Svisle trubky a pásky, příčně kroužky, černé spojovací články. Nahoře nádoba na květináč s plechovou vložkou, dva dekorativní kotouče. Dole vyjímatelná odkapávací bakelitová miska. Jako nožičky čtyři koule. Neznačeno.

Celková výška 113 cm, max. průměr cca 38 cm, průměr nádoby na květináč u horního okraje 30 cm, průměr dna vyjímatelné plechové misky 19 cm.

12 000 Kč

Nádobu na květináč lze použít i na chlazení vína či šampaňského. Velmi jednoduchý a elegantní design.

Na americkém trhu byl nabízen téměř totožný stojan (pouze nádoba na květináč byla jiná) s informací, že pochází z kina v Arizoně a datace byla 1930-1950.

TOP 101-120

113

Vysoká barová židlička - Itálie

chromovaný kov a černě leštěný dřevěný rám sedáku s ratanovým výpletem, štítek Made in Italy, blíže neurčeno. Velmi jednoduchý design. Židle, ač působí relativně subtilně, je pevná.

Celková výška včetně opěrky cca 95 cm. Sedák cca 35 x 41 cm (hloubka x šířka), ve výšce 78 cm. Maximální rozměr ve spodní části: cca 58 cm x 49 cm (hloubka x šířka).

8 000 Kč

TOP 101-120

114

Stam Mart

Čtyři ohýbané trubkové židle

konstrukce chromovaný kov, sedáky a opěradla překližka. Původní návrh židle MARTA STAMA pro THONET je z roku 1932, vzor B43. Neznačeno. Dřevěné části i chromový povlak poškozeny ve větším rozsahu.

Celková výška židle 80 cm, výška sedáku cca 45 cm, sedák 40 x 40, opěradlo 20 x cca 43 cm

7 200 Kč

Stam Mart (1899-1986)

Holandský návrhář a architekt, studoval na Royal School for Advanced Studies. V roce 1926 navrhl židli Cantilever - židle S33, která nemá typické čtyři nohy, ale nohu z ohnutých ocelových trubek, jak ji známe dodnes. Ze základního návrhu se pak vyvinula řada variant. Mezi zajímavosti z jeho života jistě patří pobyt v SSSR v letech 1930 - 1934. Spolu s manželkou a dalšími architekty se účastnil na urbanistickém plánování měst Magnitogorsk, Makejevka (Doněcká oblast) a Orsk (Oremburská oblast).

(5.8.1899 Purmerend, Nizozemsko - 21.2.1986 Küsnacht, Švýcarsko)

TOP 101-120

115

Vitrína - skleník

dřevo, třešňová dýha, boční stěny a dveře prosklené, spodní části plné. Uvnitř nastavitelné skleněné police, zadní stěna obložena zrcadlem, dole za dveřmi zásuvka s mosazným kováním. Kolem poloviny 19. století. Sbírkový a funkční BIEDERMEIER.

148 x 74 x 45 cm

12 000 Kč

TOP 101-120

116

ART DECO vitrína - knihovna

dřevo, světlá dýha, ozdobné prvky černě lakované dřevo. Horní části dvoukřídlových dvířek a bočních stěn prosklené, tři dřevěné police. Nepůvodní krytka zámku, klíček i zámek funkční.

Výška 178 cm, max. hloubka 41,5 cm, max. šířka 82 cm

28 000 Kč

TOP 101-120

117

Krejčovská kamna k nahřívání žehliček

litina. Čtyři žehličky o dvou velikostech, dvakrát č. 8, dvakrát č. 9, rukojeti odnímatelné. Kamna značena postupně na záklopkách Ing. V. B. Ponec/ Železárny Královo Pole/ Brno – Morava/ Komenského třída 22. Velmi dobrý stav.

Celková výška 124 cm

45 000 Kč

Sloužila například v krejčovských dílnách či prádelnách k nahřívání až 4 žehliček současně.

TOP 101-120

118

Jednoplamenný svícen nástěnný

řezba ve dřevě, povrch zlacený, provedení ve stylu rokoka. Polychromie na několika místech poškozená.

Délka 30 cm

1 500 Kč

TOP 101-120

119

Párová nástěnná svítidla dvouramenná

řezba ve dřevě, zlacený povrch, původní skleněné kryty elektrifikace z čirého skla. Menší poškození, včetně prasklin na ramenech.

Výška zadní desky cca 16 cm, rozpětí ramen cca 28 cm

3 500 Kč

Nutná revize elektroinstalace.

TOP 101-120

120

Párová nástěnná svítidla dvou žárovková

řezba ve dřevě, zlacený povrch, skleněné kryty elektrifikace nepůvodní (jejich průměr je nepatrně větší a tudíž nesedí správně).

Výška zadní desky cca 30 cm, rozpětí ramen cca 31 cm

5 000 Kč

TOP 101-120